Jesteś tutaj:

Jak sprawdzić numer VIN samochodu?

Wielu kierowców zastanawia się, jak sprawdzić auto po numerze VIN. Możliwości jest kilka. Dobrą informacją jest również to, że można to zrobić przez internet. Pełny raport VIN za darmo można pobrać bez wychodzenia z domu, już w kilka chwil.

Zastanawiasz się, jak odczytać VIN auta, którego kupnem jesteś zainteresowany? Dobrze trafiłeś! Z tego poradnika dowiesz się, jak działa baza numerów VIN i jakie informacje są udostępniane zainteresowanym. Wyjaśniamy także, jak przebiega weryfikacja VIN samochodu.

Na sprawdzenie numeru identyfikacyjnego powinni decydować się wszyscy zainteresowani zakupem używanego auta. Kierowcy często zastanawiają się, jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione po numerze VIN. Warto jednak wiedzieć, że przy weryfikacji VIN możemy uzyskać również wiele innych informacji na temat historii pojazdu. Porównanie ich z ogłoszeniem pozwoli się zorientować, czy dane są prawdziwe i może ustrzec przed ofertami nieuczciwych sprzedawców.

Jak sprawdzić VIN za darmo?

Sprawdzanie numeru VIN pozwala poznać przeszłość pojazdu. Dane zawarte w rejestrze umożliwiają weryfikację faktycznego przebiegu pojazdu, jego kolizji i historii serwisów. Na podstawie numeru identyfikacyjnego możliwe jest również sprawdzenie, czy auto jest kradzione. Wnikliwa weryfikacja i zebranie szczegółowych informacji o tym, jak wygląda historia auta po VIN zaoszczędzi nieoczekiwanych problemów i nieprzyjemności zainteresowanym zakupem używanego pojazdu.

Czy można sprawdzić VIN przez internet?

Informacje gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostały częściowo udostępnione wszystkim zainteresowanym. Dzięki rządowej stronie internetowej historiapojazdu.gov.pl możliwe jest sprawdzenie numeru VIN bezpłatnie dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce.  Aby otrzymać raport, wystarczy podać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Warto jednak wiedzieć, że sprawdzenie numeru VIN daje dostęp jedynie do danych udostępnianych w ramach CEPiK.

Ile kosztuje sprawdzenie VIN?

Zaletą historii pojazdu udostępnionej w rządowym portalu, jest darmowy dostęp i rzetelność. Jednak taka baza numerów VIN nie udostępnia wszystkich informacji, które mogą interesować potencjalnego nabywcę pojazdu. Co więcej, daje dostęp do informacji o autach zarejestrowanych w Polsce.

Zainteresowani poznaniem historii użytkowanych za granicą aut mogą skorzystać z usług firm specjalizujących się w odtwarzaniu tego typu informacji. Taka wyszukiwarka VIN gromadzi własną bazę danych, w której są informację spoza archiwów CEPiK. Dzięki temu możliwa jest również weryfikacja importowanych samochodów.

Ile kosztuje sprawdzenie VIN w ASO?

Numer VIN samochodu można sprawdzić również w serwisie, ale musi to być warsztat należący do sieci autoryzowanych stacji obsługi (ASO). Cena takiej usługi oraz to, czy w ogóle można otrzymać informację o historii auta, zależy od koncernu. Nie wszyscy producenci pojazdów archiwizują dane o odbytych naprawach i przeglądach. Warto także wiedzieć, że często dostęp do kompletnej historii serwisowej auta możemy uzyskać jedynie w obecności aktualnego właściciela pojazdu.

Sprawdzanie historii auta po numerze VIN?

Sprawdzenie numeru identyfikacyjnego pojazdu jest możliwe na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Weryfikacja VIN w bazie dostarcza informacji o: roku produkcji, pojemności i mocy silnika, aktualnej polisie OC i przeglądach technicznych. Pozwala także upewnić się, że auta nie jest kradzione.

Ciekawą opcją jest również udostępniana przez portal oś czasu, na której zaznaczono daty kupna pojazdu przez kolejnych właścicieli, daty badań technicznych oraz stan licznika. Dzięki informacjom o ewentualnych naprawach zainteresowany zakupem pojazdu może się upewnić, że jego poprzedni właściciel nie zataja informacji o kolizjach i stłuczkach.

Sprawdzający pojazd przed zakupem polecamy również wpisać numer VIN w wyszukiwarkę internetową. W sieci nie brakuje forów dyskusyjnych, gdzie zmotoryzowani dzielą się wypadkową historią auta sprzedanego po całkowitej szkodzie, czasem także zwracają uwagę na ogłoszenia nieuczciwych sprzedawców.

Jak sprawdzić przebieg auta po numerze VIN?

W raporcie o historii pojazdu znajduje się również informacja o przebiegu zanotowanym przy obowiązkowych przeglądach auta. Sprawdzając historię odczytów licznika, można się zorientować, czy aktualny przebieg pojazdu jest wiarygodny.

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że stan licznika spisywany jest podczas przeglądów dopiero od 2014 roku. Dlatego w przypadku starszych samochodów weryfikacja przebiegu na podstawie VIN da jedynie częściowe informacje.

Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po numerze VIN?

Wiesz już, że historia samochodu, po numerze VIN sprawdzana jest za darmo i możesz to zrobić nie odchodząc od komputera. Posiadając numer identyfikujący pojazd, można dowiedzieć się także, jakiej barwy była karoseria, gdy wyjeżdżał z fabryki. Dzięki tej informacji można zorientować się, czy auto nie było np. po wypadku powtórnie lakierowane.

Kolor auta po numerze VIN rozkodować można dla wybranych marek i modeli pojazdów. W tym celu należy skorzystać z usług firm specjalizujących się w zbieraniu informacji o historii pojazdów. Należy mieć jednak świadomość, że podany odcień lakieru może nieznacznie różnić się do faktycznej barwy (m.in. lakier mógł wyblaknąć pod wpływem światła).

Superpolisa.pl

 

Fotelik dziecięcy a ubezpieczenie

Fotelik dziecięcy, który był w pojeździe podczas wypadku czy kolizji, traci swoje właściwości ochronne i powinien zostać niezwłocznie wymieniony. Nawet wówczas, gdy dziecko nie ucierpiało i nie stwierdzimy widocznych uszkodzeń sprzętu. Skąd wziąć środki na zakup nowego fotelika i dlaczego nie warto decydować się na kupno używanego?

W ubiegłym roku w blisko 3 tysiącach wypadków drogowych poszkodowanych zostało ponad 3,3 tys. dzieci w wieku do 14 lat. Te statystyki dowodzą, jak ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie pociechy podczas podróży. Kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego fotelika samochodowego.

Kiedy fotelik jest konieczny?

Po nowelizacji przepisów o ruchu drogowym konieczność przewożenia dzieci w fotelikach zależy od ich wzrostu, a nie – jak to było wcześniej – wieku. W myśl aktualnych przepisów najmłodsi w foteliku muszą podróżować aż do momentu, gdy będą mierzyć więcej niż 150 cm. Zabrania się również przewozić na przednim siedzeniu dzieci siedzące tyłem do kierunku jazdy, jeśli w pojeździe znajduje się poduszka powietrzna.

Jaki wybrać?

Najlepiej zdecydować się na taki model, który będzie dopasowany do wzrostu dziecka. Nie należy sadzać malucha w zbyt dużym siedzisku oraz korzystać z modeli, które zmuszają do przyjęcia nieprawidłowej pozycji. Ponadto warto również przyjrzeć się parametrom sprzętu. Nie wszystkie foteliki gwarantują takie same zabezpieczenia, a cena nie zawsze idzie w parze z jakością produktu.  Niezwykle istotne jest również odpowiednie zamontowanie go w pojeździe – stabilne mocowanie i odpowiednie naciągnięcie pasów bezpieczeństwa jest niezbędne, aby pełnił on swoje funkcje.

Brałeś udział w wypadku? Wymień fotelik!

Jeśli fotelik był zamontowany w pojeździe w trakcie wypadku, kolizji czy stłuczki, może stracić swoje właściwości ochronne. Jak wskazują producenci, w wyniku uderzenia konstrukcja oraz podzespoły mogą ulec osłabieniu, a przez to w mniejszym stopniu będą wpływać na bezpieczeństwo dziecka w chwili, gdy będzie to potrzebne. Co ważne, takie skutki może nieść za sobą nawet niegroźnie wyglądająca stłuczka. Dlatego fotelik należy wymienić na nowy. Zaleca się to zrobić bez względu na to, czy w momencie zdarzenia drogowego dziecko było w samochodzie, czy nie.

Wypadek nie z naszej winy. Co z odszkodowaniem?

Zakup nowego fotelika to wydatek, który może nadwyrężyć domowy budżet. Na szczęście rodzice nie muszą mierzyć się z tym problemem samodzielnie – mogą liczyć na wsparcie ubezpieczycieli. Jeżeli do wypadku doszło nie z naszej winy, to zgodnie z zasadą pełnego odszkodowania za szkody można się ubiegać o rekompensatę za wszystkie straty, w tym również fotelik dziecięcy.

Aby otrzymać rekompensatę finansową od ubezpieczyciela sprawcy trzeba pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności. Warto zadbać o potwierdzenie faktu, że fotelik w chwili zdarzenia znajdował się w aucie. Wystarczy, aby taka informacja znalazła się w notatce policyjnej o zdarzeniu drogowym lub spisanym przez uczestników oświadczeniu. Dobrze jest również zatroszczyć się o fotograficzną dokumentację ewentualnych uszkodzeń fotelika. Przydać może się także rachunek lub inny dokument zakupu, który pomoże ustalić jego wartość. Ważne, aby zachować fotelik aż do momentu wypłaty odszkodowania. Jeśli wyrzucimy go wcześnie, a konieczne będzie dokonanie oględzin, możemy usłyszeć zarzut o niemożności ustalenia rozmiaru szkody.

Dodatkowa ochrona fotelika

Warto również wiedzieć, że z OC sprawcy odszkodowanie uzyskamy, tylko jeśli do kolizji doszło nie z naszej winy. W ofercie ubezpieczycieli znajdziemy jednak produkty (np. w ramach AC), które gwarantują odszkodowanie również za uszkodzenie, zniszczenie i kradzież fotelika wraz z pojazdem, w którym był on zamontowany. Jeśli takie zabezpieczenie nie obciąży zbytnio kieszeni, warto się na nie zdecydować. Będzie ono szczególnie wartościowe dla rodziców, którzy za jednym razem będą musieli kupić dwa czy trzy foteliki.   

Nie kupuj używanych fotelików!

Z dużą ostrożnością należy podchodzić do zakupu używanych fotelików dziecięcych, gdyż nigdy nie mamy pewności, że nie jest to egzemplarz powypadkowy. Warto wiedzieć, że pojawiające się na forach internetowych informacje o tym, jakby policja niszczyła lub konfiskowała powypadkowe foteliki, mijają się z prawdą. Funkcjonariusze nie są upoważnieni do przecinania pasów w powypadkowych fotelikach, mogą więc one trafić na rynek wtórny, do komisów czy na internetowe aukcje.  

Jakub Nowiński, superpolisa.pl

 

 

Ubezpieczenie OC przechodzi na nabywcę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku zmiany właściciela pojazdu, ubezpieczenie OC niejako automatycznie „przechodzi” na nabywcę auta i pozostaje ważne do dnia, w którym upływa termin obowiązywania polisy.

Jeśli kupiłeś samochód, możesz skorzystać z polisy jego dotychczasowego właściciela. Możesz również tego nie uczynić. Masz wówczas czas 30 dni na rozwiązanie umowy z dotychczasowym Ubezpieczycielem.

Czytaj więcej: Ubezpieczenie OC przechodzi na nabywcę

Stłuczka z cudzoziemcem

Wypadek samochodowy lub stłuczka, to zdarzenia, które mogą się przytrafić każdemu użytkownikowi naszych dróg. Jednak, jeśli sprawcą takiego wypadku jest cudzoziemiec, to wówczas wiele osób zadaje sobie pytanie: co dalej ?

Jeśli do takiego zdarzenia doszło w Polsce, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy sprawca posiada ważną polisę Zielonej Karty lub ważne tzw. ubezpieczenie graniczne, wystawione przez zagraniczny zakład ubezpieczeń.

Czytaj więcej: Stłuczka z cudzoziemcem

Wypowiedzenie umowy OC

Przypominamy, że jeśli chcesz zmienić swojego Ubezpieczyciela, tzn. zawrzeć ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu, w innym zakładzie ubezpieczeń, niż dotychczas, obowiązkowo powinieneś złożyć na piśmie dotychczasowemu Ubezpieczycielowi wypowiedzenie umowy (podaj nr polisy i ewentualnie datę jej zawarcia), NAJPÓŻNIEJ NA 1 DZIEŃ PRZED UPŁYWEM TERMINU JEJ OBOWIAZYWANIA. W przeciwnym razie, będziesz prawnie zobowiązany do kontynuowania ubezpieczenia w dotychczasowej firmie ubezpieczeniowej i do opłacenia składki !

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz