Jesteś tutaj:

PIDiPO: pierwszy krok na drodze uregulowania rynku kancelarii odszkodowawczych

W wydanym komunikacie organizacja zaznacza, że „klasyfikacja stanowiąca załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. spełnia zadania na potrzeby rynku pracy i nie stanowi formy reglamentacji, czy określenia zasad dopuszczenia do wykonywania zawodu.” Izba podała, że po uzgodnieniach w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przyjęto propozycję umieszczenia doradców odszkodowawczych w grupie: 2412 Doradcy finansowi i inwestycyjni, obok zawodów takich jak doradca finansowy, inwestycyjny, podatkowy i emerytalny.

W ocenie Izby znajduje to swoje uzasadnienie w poziomie specjalizacji doradcy odszkodowawczego, reprezentującego interesy osoby występującej z roszczeniami odszkodowawczymi do ubezpieczycieli, jak również przedmiot umowy, który ma charakter prawno-finansowy.

„Pośrednicy odszkodowawczy zajmujący się oferowaniem usług kancelarii odszkodowawczych mają zaś znaleźć się w grupie agentów i pośredników handlowych w kategorii, która obecni nosi nazwę: agenci ubezpieczeniowi, skupiając obok nich akwizytorów funduszy emerytalnych i brokerów. Wynika to z przynależności do tego samego sektora – usług związanych z rynkiem ubezpieczeniowym, a jednocześnie specyfiką typowych dla zawodu zadań – prezentowania oferty innego podmiotu (w tym wypadku doradcy odszkodowawczego) i pośredniczenia w zawieraniu umów na jego rzecz.” – głosi komunikat Izby.

W dalszej części komunikatu PIDiPO przytacza analizy rynku pracy, które wskazują na to, że kandydatom na stanowiska doradców odszkodowawczych stawiany jest wymóg wykształcenia wyższego, w przypadku pośrednika - współpracującego najczęściej na podstawie umów cywilnoprawnej - preferowane jest wykształcenie co najmniej średnie. „Wymogi te obecnie nie mają charakteru bezwzględnego, niemniej jednak w odniesieniu do zawodu pośrednika odpowiadają tym, jakie agentom i brokerom stawia ustawa o pośrednictwie odszkodowawczym. Jednym z prawdopodobnych wariantów ujęcia działalności kancelarii odszkodowawczych w ramy prawne jest nowelizacja tej właśnie ustawy.” – napisano.

Według szacunkowych danych Izby, doradztwem odszkodowawczym zajmuje przeszło tysiąc osób. Formy wykonywania pracy są różne: samodzielna działalność gospodarcza, zatrudnienie w mikroprzedsiębiorstwach jak również w małych i średnich firmach, których według organizacji na obszarze RP jest łącznie kilkaset. Samorząd twierdzi, że pośrednictwem odszkodowawczym zajmuje się stale lub dorywczo nie mniej niż 20 tys. osób

www.gu.com.pl

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz