Jesteś tutaj:

UFG: Rośnie liczba regresów wobec sprawców bez OC

 
Share
 

Aż o jedną czwartą wzrosła liczba kierowców bez polisy OC, którzy muszą oddawać pieniądze za spowodowane przez siebie wypadki – wynika z najnowszej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Przeciętna suma do zwrotu przekracza 9 tys. zł, jednak rekordzista ma do oddania ponad 1,5 mln złotych. W ubiegłym roku UFG rozpoczął odzyskiwanie należności za ponad 3,1 tys. wypadków – o 600 więcej niż rok wcześniej.

Tylko w ostatnim roku wystąpiono do kierowców bez OC o zwrot 28,4 mln zł – o prawie 5 mln zł więcej niż rok wcześniej.

- Warto pamiętać, że odpowiedzialność nieubezpieczonego sprawcy jest nieunikniona – mówi Izabela Pintscher, kierownik Wydziału Regresów UFG. – Nawet jeżeli w danym momencie nie dysponuje on majątkiem, w odpowiednim terminie ponownie kierujemy sprawę do komornika i postępujemy tak aż do skutku – podkreśla.

Fundusz podejmuje również działania mające na celu zwiększenie efektywności w ściąganiu odszkodowań od nieubezpieczonych sprawców wypadków nie tylko w kraju, ale również zagranicą – zaznacza Michał Sierant, wicedyrektor Pionu Windykacji UFG.

Najczęściej kierowcy bez polisy OC muszą oddawać odszkodowania nieprzekraczające 10 tys. zł. W 2012 r. Fundusz zanotował 2638 takich przypadków (2155 w 2011 r.). Jednak w ostatnim roku najbardziej dynamicznie, bo o 36%, wzrosła liczba spraw o zwrot świadczeń w przedziale 10-50 tys. zł (404 wobec 298 rok wcześniej). Również w pozostałych przypadkach liczba wystąpień była większa niż w 2011 r. W przedziale 50-100 tys. zł UFG odnotował 41 spraw (32 w roku poprzednim), w kategorii 100-200 tys. zł – 19 (14), natomiast w segmencie powyżej 200 tys. zł - 6 (3).

Największy regres sięga 1,5 mln zł. Tyle aktualnie wynoszą roszczenia poszkodowanych w wypadku, w którym kierowca tira postanowił zawrócić na autostradzie, we mgle. Na wykonującego niedozwolony manewr tira wjechały rozpędzone auta. W wypadku zginęło kilku młodych mężczyzn.

UFG podał ponadto, iż w ub.r. prowadził łącznie 19,4 tys. spraw o zwrot odszkodowań wypłaconych ofiarom wypadków spowodowanych przez kierowców bez OC (łącznie ze zdarzeniami z lat poprzednich).

www.gu.com.pl

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz