Jesteś tutaj:

Rynek ubezpieczeń: Startuje bezpośrednia likwidacja szkód w PZU SA

 
 

PZU SA postanowił nie czekać na efekty prac Polskiej Izby Ubezpieczeń i zdecydował się na samodzielne wprowadzenie bezpłatnej usługi bezpośredniej likwidacji szkód z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego.

Od 4 kwietnia poszkodowani klienci największego polskiego towarzystwa majątkowego mogą wybierać, kto zlikwiduje ich szkodę z polisy OC: ubezpieczyciel sprawcy wypadku czy PZU SA. – Bezpośrednia likwidacja szkody to niezbędna konieczność, jeśli rynek chce poprawić jakość świadczonych usług i podnieść zaufanie do firm ubezpieczeniowych. PZU jest pierwszy – podkreślił Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA.

Obecnie problem leży w systemie, gdzie poszkodowany nie jest związany z ubezpieczycielem likwidującym szkodę. Dodatkowo wejście na rynek ubezpieczycieli specjalizujących się w „tanim OC” doprowadziło do zmiany tego ubezpieczenia w parapodatek. Rewolucyjna zmiana, którą proponujemy (ubezpieczyciel bierze na siebie wszelkie sprawy poszkodowanego związane z dochodzeniem odszkodowania u ubezpieczyciela sprawcy), spowoduje, że poszkodowany klient stanie się podmiotem w relacjach z ubezpieczycielem – tłumaczył Tomasz Tarkowski, członek zarządu PZU SA, odpowiedzialny za obszar likwidacji szkód.

Szczegóły techniczne

W bezpośredniej likwidacji w PZU SA, jeśli klient zakładu zostaje poszkodowany w niezawinionym przez siebie wypadku, to towarzystwo może przejąć (o ile klient wyrazi taką wolę) wszystkie formalności i kontakt z ubezpieczycielem sprawcy. Wycenia także szkodę, organizuje naprawę auta lub pokrywa jej koszty. Ponadto w ramach BLS PZU SA refunduje również inne koszty, jak np.: holowanie, parkowanie uszkodzonego samochodu czy wynajem pojazdu zastępczego. Z informacji uzyskanych przez „Rzeczpospolitą”* wynika, że ubezpieczyciel będzie bazował na rzeczywistych, a nie zryczałtowanych kosztach naprawy. Dlatego też firma dopuszcza możliwość, że taki mechanizm zwiększy średnią wartość szkody, a co za tym idzie – wpłynie na wzrost ceny polisy.

Oczekiwania firmy

PZU SA jest wprawdzie świadom tego, iż podstawowym kryterium wyboru ubezpieczenia w Polsce jest cena, ale liczy na wyobraźnię klientów. Zakład spodziewa się, że działać na nią będą pewność sprawnego uzyskania odszkodowania lub naprawy pojazdu, oraz najszybszej na rynku** i satysfakcjonującej likwidacji szkody (firma powołuje się na swoje badania***, w których 92% klientów zadeklarowało zadowolenie z obsługi), co może mieć istotny wpływ na decyzję klienta o wyborze dostawcy ochrony ubezpieczeniowej. – Nie spodziewamy się rewolucji, jeśli chodzi o nasz udział w rynku OC (32% na koniec ub.r. – AM), ale chcielibyśmy te udziały zwiększyć. Jeśli zmienimy tą usługą percepcję branży, która nie jest najlepsza, to spowodujemy większą penetrację rynku. Nie wiem dokładnie, jak to się przełoży na sprzedaż, ale liczymy na wzrost w polisach OC – powiedział Tomasz Tarkowski w wypowiedzi cytowanej przez portal ISBNews****.

Szansa dla innych i całego rynku

Towarzystwo liczy też, że w jego ślady pójdą konkurenci.

- Będziemy oferować wprowadzenie takiego rozwiązania innym firmom na rynku. Oczekujemy kilkudziesięciu tysięcy rozliczeń w ciężar innych ubezpieczycieli. Będziemy te szkody rozliczać tak jak własne, przy zachowaniu wszelkich procedur – podkreślił Tomasz Tarkowski. Liczymy, że w pierwszym roku funkcjonowania tej usługi dołączy do nas kilku dużych i znaczących graczy – dodał. Na razie zakład nie rozmawiał jeszcze z żadnym innym ubezpieczycielem o współpracy****.

Członek zarządu PZU SA poinformował, że zakład obsługuje 0,5 mln szkód rocznie, więc przejęcie kilku czy kilkunastu tysięcy szkód do likwidacji od innych ubezpieczycieli nie stanowi dla spółki problemu. Obecnie koszt likwidacji szkody w PZU SA to kilka procent kwoty wypłaconego odszkodowania.

- To nie zwiększy naszych kosztów stałych, nie będziemy też zatrudniać dodatkowych osób i nie wpłynie to w żaden sposób na nasz wynik po stronie kosztów. Również w miarę rozwoju tej usługi i objęcia niej prawie całego rynku to rozwiązanie byłoby korzystniejsze dla klientów pod względem kosztówzapewnił****.

Powołując się na przykłady krajów, w których wprowadzono bezpośrednią likwidację szkód, zakład wskazał też na inne pozytywne konkretne stosowania BLS. We Francji i Hiszpanii średni czas likwidacji spadł z około miesiąca do tygodnia. Znacznie zmniejszyła się też liczba spraw sądowych o wysokość wypłacanych odszkodowań.

Nie czekając na efekty prac PIU

Wprowadzając system bezpośredniej likwidacji szkód, PZU SA zdecydował się nie czekać na efekty działań podjętych w tym kierunku przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Wprawdzie prace PIU nad BLS zostały zintensyfikowane w sierpniu 2013 r. (a podjęte już 5 lat wcześniej), ale w ich toku szybko uwidoczniła się różnica zdań pomiędzy towarzystwami. Wprowadzeniu bezpośredniej likwidacji przeciwni byli bowiem mali ubezpieczyciele, gdyż ich zdaniem BLS faworyzuje duże zakłady, a ponadto koszty naprawy aut w modelu bezpośrednim są wyższe niż w tradycyjnym. Ponadto odbywające się w styczniu tego roku Walne Zgromadzenie Izby zdecydowało wprawdzie o kontynuowaniu projektu, ale decyzja w sprawie wdrożenia BLS miała zostać podjęta dopiero po zakończeniu prac nad modelem.

*„Rzeczpospolita” z 3 kwietnia, artykuł Elżbiety Glapiak „PZU daje wybór – chcesz likwidować szkodę u nas, czy u konkurencji”:
http://www.ekonomia.rp.pl/...
**Wg danych za lata 2012–2013 – na podstawie raportu Deloitte Advisory 2014 – PZU najszybciej na rynku likwiduje szkody z komunikacyjnych ubezpieczeń OC.
***Badanie satysfakcji z likwidacji szkód PZU, próba n=1601, grudzień 2013.
**** „PZU chce zwiększyć udziały w rynku OC, wprowadza bezpośrednią likwidację szkód”:
http://www.isbnews.pl/...

www.gu.com.pl

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz