Jesteś tutaj:

PZU przejął Link4 i zawarł porozumienie ws. restrukturyzacji kadr

 
 
 
Share7
 

15 września Powszechny Zakład Ubezpieczeń sfinalizował przejęcie Link4. Zakład poinformował również, że 11 września PZU SA i PZU Życie zawarły porozumienie ze związkami zawodowymi określające warunki zwolnień grupowych.

- Link4 jako firma wyspecjalizowana w segmencie direct oraz dużych i sieciowych multiagencji doskonale uzupełnia biznes PZU, skupiający się głownie wokół tradycyjnych kanałów sprzedaży – sieci agentów, placówek, mniejszych multiagencji oraz brokerów. Zastosowanie strategii dwóch marek pozwoli nam na oferowanie klientom szerszego pakietu produktów lepiej dopasowanego do ich potrzeb. Link4 pozostanie marką nowoczesną, skierowaną do ludzi dynamicznych, aktywnie poszukujących atrakcyjnych ofert – powiedziała Barbara Smalska, członek zarządu PZU SA.

- Wierzę, że zmiana właściciela na PZU oznacza zmianę na lepsze dla Link4. PZU świetnie rozumie polski rynek, ma ogromny kapitał gotowy do inwestowania, ubezpieczeniowe know-how we wszystkich liniach biznesowych. To dla Link4 bardzo duża szansa na rozwój – skomentował zamknięcie przejęcia prezes Link4, Roger Hodgkiss.

Zakup lidera polskiego rynku direct jest częścią procesu zapoczątkowanego 17 kwietnia. Zawarte wówczas umowy zakładały także przejęcie od RSA Insurance Group plc liderów rynków: litewskiego – Lietuvos Draudimas AB oraz łotewskiego – AAS Balta, a także biznesu estońskiej spółki Codan Forsikring A/S. W ramach przejęcia PZU SA nabyło 111.354.305 akcji imiennych Link4 o wartości nominalnej 1 zł każda stanowiących 100% kapitału zakładowego i upoważniających do 100% głosów na walnym zgromadzeniu Link4. Płatność za akcje, której lider polskiego rynku ubezpieczeń dokonał w dniu zamknięcia transakcji wyniosła 93.885.946 euro, z czego kwota 90 mln euro to cena sprzedaży zaś 3.885.946 euro stanowi szacowaną kwotę wyrównania pomiędzy szacowaną wartością aktywów netto a kwotą referencyjną aktywów netto.

Nabycie Link4 to finalizacja drugiej transakcji po przejęciu AAS Balta. PZU SA oczekuje na zgody regulatorów na zamknięcie zakupu spółek na Litwie i w Estonii.

Porozumienie ws. zwolnień grupowych

Z kolei 11 września oba towarzystwa ubezpieczeń wchodzące w skład Grupy PZU porozumiały się ze związkami zawodowymi odnośnie do warunków zwolnień grupowych.
Porozumienie zawiera informacje dotyczące liczby osób objętych restrukturyzacją, kryteriów doboru do zwolnień, pakietu finansowego, zasad ochrony wybranych grup pracowników oraz harmonogram przeprowadzenia zwolnień grupowych.

Zgodnie z zapisami porozumienia proces zwolnień grupowych rozpocznie się 1 października i zakończy 29 listopada. Restrukturyzacja ma objąć do 836 osób, w tym redukcja zatrudnienia dotyczyć będzie do 230 pracowników obu towarzystw z różnych grup zawodowych.

Koszt związany z wypłatą świadczeń na rzecz pracowników zwalnianych w związku z restrukturyzacją zatrudnienia został oszacowany w budżecie na 2014 rok i zostanie ujęty w jednostkowych rocznych sprawozdaniach finansowych PZU SA i PZU Życie oraz w skonsolidowanym rocznym sprawozdaniu finansowym grupy za ten rok.

Zakład poinformował też, iż ze względu na złożoność procesu restrukturyzacji, w tym brak możliwości określenia ostatecznej liczby osób nim objętych, nie jest w stanie przedstawić informacji na temat poziomu oszczędności z tytułu restrukturyzacji zatrudnienia. Precyzyjne dane oraz dokładna wysokość kosztów i oszczędności z tytułu przeprowadzenia procesu restrukturyzacji będą znane po jego zakończeniu.

www.gu.com.pl

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz