Jesteś tutaj:

Allianz: plany założenia banku w PolsceZapytany o szczegóły dotyczące uruchomienia banku Werner Zedelius nie chciał udzielić konkretnych informacji. Powiedział jedynie, że jego firma jest w trakcie analiz i chce wykorzystać swoje doświadczenia z Węgier i Indii.

Na Węgrzech Allianz z dwoma milionami klientów zajmuje pozycję lidera na tamtejszym rynku ubezpieczeniowym. W listopadzie ubiegłego roku niemiecka firma poszerzyła swoją ekspansję rozpoczynając działalność bankową. Powstały w jej wyniku węgierski Allianz Bank zdobył już 25 tysięcy klientów.

Druga pozycja na rynku ubezpieczeń w Indiach również zachęciła Allianz do poszerzenia pola swojej działalności. Niemiecka grupa przygotowuje się do wprowadzenia usług bankowych także dla swoich klientów ubezpieczeniowych.

Allianz miałby stosunkowo prostą drogę do założenia banku w Polsce. Niemiecka grupa finansowa posiada już licencją bankową należącą do Dresdner Banku. Właścicielem właśnie przekształcającego się w Polsce w oddział Dresdner jest bowiem Allianz. Niemcy mogą zatem wykorzystać jego licencję do rozpoczęcia działalności bankowej pod marką Allianz, choć nie jest wiadomo czy tak postąpią.

Plany Allianza co do swoich firm w ośmiu krajach Europy Środkowej i Wschodniej od kilku lat są niezmienne. Niemiecki ubezpieczyciel chce przekształcić je w holding. Zdaniem władz grupy, dzięki takiej transformacji wiedza i zasoby finansowe w regionie byłyby lepiej wykorzystywane. Na takie rozwiązanie wciąż nie chce wyrazić zgody polski nadzór. Co ciekawe, instytucje nadzorujące rynek finansowy w pozostałych krajach nie zgłaszały sprzeciwu wobec planów nienieckiego ubezpieczyciela.

Werner Zedelius zapewnia, że sprawa jest w toku i że są prowadzone rozmowy z polskimi władzami. Jednocześnie zdementował spekulacje, jakoby Allianz rozważał prowadzenie w kraju działalności poprzez oddział, by w ten sposób uniknąć komplikacji z nadzorem, deklarując, że ubezpieczyciel działa w Polsce i chce być polską firmą.

( źródło: „Rzeczpospolita” z 10.05.2007 r. )

www.gu.com.pl

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz