Jesteś tutaj:

Sąd Najwyższy: kosztorysowe wypłaty z OC muszą uwzględniać VAT

Ta praktyka była kwestionowana przez Komisję Nadzoru Finansowego od początku jej działalności jako naruszającą przepisy prawa i interes uprawnionych z umowy ubezpieczenia. Ubezpieczyciele, o czym pisała niedawno „Gazeta Ubezpieczeniowa”, w zdecydowanej większości ignorowali oświadczenia Komisji. Tylko jeden zakład ubezpieczeń - Benefia Towarzystwo Ubezpieczeń Majątkowych - zastosował się do uchwały KNF. Wobec innych firm zostały lub w najbliższym czasie będą zastosowane środki nadzorcze nakazujące wypłatę odszkodowań z uwzględnieniem VAT.

Orzeczenie Sądu Najwyższego zaboli firmy ubezpieczeniowe jeszcze z jednego powodu. Niekorzystne dla ubezpieczycieli stanowisko SN oznacza również, że będą musiały zwrócić należne pieniądze poszkodowanym w latach ubiegłych.

Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF nie ukrywa, że jego zdaniem w tej sprawie firmy ubezpieczeniowe od dawna grały na zwłokę. W obecnej sytuacji KNF oczekuje, że stosowane przez ubezpieczycieli praktyki ulegną zmianie, bo decyzja Sądu Najwyższego jest ostateczna, bez możliwości odwoławczych. Dajnowicz zapowiada, że jeśli ubezpieczyciele nie zmienią szybko swojego postępowania, Komisja będzie podejmować działania mobilizujące, np. w postaci kar pieniężnych. Według obliczeń towarzystwa ubezpieczeniowe w 2006 roku zaoszczędziły 160 mln zł na nieuwzględnianiu VAT przy wypłatach na podstawie kosztorysu.

www.gu.com.pl


 

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz