Jesteś tutaj:

Nowe przepisy dotyczące umowy ubezpieczenia - płatność rat składki

Teraz termin uregulowania zaległości ma być określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia na życie. Nowe przepisy wprowadzają teraz podobne rozwiązanie w ubezpieczeniach majątkowych.

Istnieją obawy, że ten korzystny dla klientów zapis może stać się polem do nadużyć. Przykładowo: ubezpieczający zawarł umowę, opłacił pierwszą ratę składki i wyjeżdża za granicę na kilka miesięcy. Towarzystwo przysyła mu monit listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, ale nikt go nie odbiera. Pojawia się pytanie, w którym momencie towarzystwo będzie mogło zaprzestać udzielania ochrony w takiej sytuacji, czy też będzie udzielało ochrony do końca trwania umowy. Drugiej części tego dylematu obawiają się zakłady ubezpieczeń i będą się bronić, przywołując zapisy warunków ubezpieczenia, które nakazują klientowi informować o zmianie adresu do korespondencji. Łukasz Dajnowicz z KNF mówi, że można mieć pewne wątpliwości, czy w świetle art. 61 k.c. zastrzeżenie takie będzie skuteczne wobec oświadczeń woli ubezpieczyciela.

W myśl tego przepisu oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła się zapoznać z jego treścią. Najprawdopodobniej w takich wypadkach towarzystwa będą miały dylemat: czy zaprzestać udzielania ochrony, ryzykując pozew klienta w razie szkody, czy kontynuować udzielanie ochrony i późniejsze próby uzyskania należnej składki. Nie ma wątpliwości co do tego, że będą miały takie prawo.

( źródło: „Gazeta Prawna” z 6.08.2007 r. )

www.gu.com.pl

 

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz