Jesteś tutaj:

OC Religi: NFZ wystawi towarzystwom faktury za leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych?

Michał Rabikowski z biura prasowego NFZ mówi, że fundusz nie będzie miał problemu z podsumowaniem kosztów leczenia poszczególnych poszkodowanych w wypadku osób. Na razie jednak nie ma takiej możliwości, bo w sprawozdawczości nie ma takiej pozycji, jak ofiara wypadku, leczone np. złamania, ale bez wskazania, co było ich powodem. Jeśli projekt wejdzie w życie, wówczas NFZ będzie przysyłał towarzystwom faktury za leczenie, a one będą musiały je płacić.

Najprawdopodobniej jednak projekt zamieszczony na stronach Sejmu pod nr 1948 będzie jeszcze zmieniany. Wątpliwości co do tego , czy taką zasadę powinno wprowadzać się w kodeksie cywilnym, czy raczej np. w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych mają eksperci. Ponadto projektodawcy nie umieścili w projekcie rozwiązania sytuacji sytuacji, w której sprawca wbrew obowiązkowi nie ma polisy OC komunikacyjnego. Jeżeli w takim wypadku za szkody na osobie przez niego wyrządzone płaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, to powinien być on też adresatem faktur z NFZ. Wadą projektu, podobnie jak ustawy o podatku Religi, jest to, że odnosi się on tylko do kierowców.

Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Ubezpieczonych mówi, że jego instytucja nie widzi wystarczającego uzasadnienia, aby pomijać innych sprawców czynów niedozwolonych, bez względu na to, czy posiadają ubezpieczenie OC . Zdaniem Daszewskiego adresatami faktur z NFZ mogą też być np. rowerzyści, firmy budowlane, właściciele nieruchomości, słowem wszyscy, którzy mogą komuś wyrządzić szkodę.

Przyjęcie takiego rozwiązania byłoby bardziej korzystne i dla ubezpieczycieli, i dla klientów. Przed rokiem, według szacunków PZU, rzeczywiste koszty leczenia ofiar wypadków to około 300 mln zł rocznie. Jeśliby obciążyć towarzystwa takim obowiązkiem, ceny polis mogłyby wzrosnąć o około 5,3 proc. Tymczasem, jeśli podatek Religi (12 proc. od składek za OC komunikacyjne) wejdzie w życie 1 października, to tylko za ostatni kwartał do NFZ trafi około 200 mln zł.

( źródło: „Gazeta Prawna” z 7.08.2007 r. )

www.gu.com.pl

 

 

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz