Jesteś tutaj:

Sądy częściej orzekają zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego

To nowy trend w orzecznictwie, bo do tej pory prawo do wynajmu pojazdu zastępczego za pieniądze ubezpieczyciela sprawcy wypadku było zarezerwowane tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą, do której niezbędny był samochód. O ile towarzystwa nie opierały się, jeśli przedsiębiorca lub osoba wykonująca np. zawód lekarza zwrócił się z takim roszczeniem, o tyle osoby fizyczne miały problem z uzyskaniem pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego.

- Naszym zdaniem, szczególnie w świetle przeanalizowanego przez nas orzecznictwa, takie podejście nie ma podstaw prawnych - mówi Aleksander Daszewski.Uważa, że właściciel eksploatujący rzecz w celach niezarobkowych nie może być traktowany gorzej niż właściciel auta używający go do prowadzenia działalności gospodarczej, bo oznaczałoby to naruszenie konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa.

- Oczywiście wynajmowane auto powinno być tej samej klasy co to uszkodzone - przypomina Aleksander Daszewski.Zwraca też uwagę, że nie w każdym wypadku najem pojazdu zastępczego można uznać za uzasadniony. Jeśli samochodu używamy okazyjnie, to towarzystwo, a w razie sporu również sąd, może uznać, że koszt najmu jest zbyt wysoki w stosunku do dolegliwości braku auta.

Przy wynajmowaniu auta na koszt ubezpieczyciela z polisy OC można z niego korzystać od dnia uszkodzenia do dnia naprawy, nawet jeśli naprawa przedłuża się, bo np. czekamy na części zamienne. Jeśli korzystamy z polisy AC (taki wariant jest tylko w lepszych polisach), zwykle obejmuje on tylko czas naprawy.

Źródło: Gazeta Prawna z dn. 29.08.2007

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz