Jesteś tutaj:

Podwyżki OC nie muszą wcale być drastyczne

Rynek ubezpieczeń szykuje się od 1 października do wypłaty Narodowemu Funduszowi Zdrowia 12 proc. zbieranych przez siebie składek z polis komunikacyjnych OC. Według szacunków będzie to kwota w wysokości ok. 700 mln zł rocznie. Pieniądze mają trafić na leczenie ofiar wypadków drogowych.

Lesław Gajek, dyrektor w Komisji Nadzoru Finansowego, odpowiedzialny za nadzór nad branżą ubezpieczeniową powiedział „Rzeczpospolitej”, że Komisja będzie się przyglądać, jak firmy ubezpieczeniowe radzą sobie z naliczaniem tych kwot. Wyjaśnia, że według wypracowanej m.in. przy współudziale KNF interpretacji resortu finansów tzw. podatek Religii ma być naliczany od składki faktycznie zainkasowanej przez ubezpieczycieli, a nie tzw. składki przypisanej. Różnica wynika z płatności za OC w ratach, podczas gdy po sprzedaży rocznej polisy składka w całości księgowana jest jako składka przypisana. Gajek tłumaczy, że jest to korzystne dla ubezpieczycieli, gdyż w ten sposób nie będą musieli kredytować NFZ .

Jednak prawdziwą nadzieją dla użytkowników pojazdów mogą być prognozy ekspertów. Zdaniem większości z nich podwyżki nie będą tak drastyczne, jak zapowiadano. Iwona Kozera z działu doradztwa biznesowego Ernst & Young, powiedziała „Rzeczpospolitej”, że przewidywania rynku są takie, że większość firm podwyższy ceny polis OC, ale w mniejszym stopniu, nieproporcjonalnym do podatku Religii.

OC komunikacyjne znajduje się w ofercie 25 towarzystw z polskimi licencjami i dwóch oddziałów unijnych firm: Axa Ubezpieczenia i Liberty Direct. Zdecydowana większość ubezpieczycieli ponosi starty na ofercie OC komunikacyjnego. Tylko PZU SA, z którego polisą OC jeździ niemal co drugi polski kierowca, notuje ok. 500 mln złotych czystego zysku z tytułu tych ubezpieczeń. Nic więc dziwnego, że losy cen OC komunikacyjnego w dużej mierze zależą od decyzji potentata.. 

A ten tymczasem unika jednoznacznych i ostatecznych deklaracji. Tomasz Brzeziński, rzecznik Grupy PZU powtarza od dłuższego czasu, że firma podejmie decyzję w sprawie nowych stawek ubezpieczeń komunikacyjnych OC wynikających z wprowadzenia podatku Religi i ogłosi ją 1 października. W końcu sierpnia były szef PZU Jaromir Netzel zapewniał jednak, że będzie to decyzja korzystna dla jego firmy, a nie dla innych towarzystw.

( źródło: „Rzeczpospolita” z 27.09.2007 r. )

www.gu.com.pl

 

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz