Jesteś tutaj:

Wszedł w życie podatek Religi

Firmy ubezpieczeniowe podczas prac nad zmianą przepisów ostrzegały, że tegoroczny ryczałt, wynoszący 12 proc. składki, może spowodować wzrost kosztów ubezpieczenia nawet o 18 proc. W kolejnych latach ryczałt może się zmieniać.

Największy polski ubezpieczyciel, PZU, który ma ok. połowę udziałów w polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, poinformuje o swojej decyzji w sprawie ewentualnych zmian taryf dopiero w poniedziałek. Przy takim udziale w rynku decyzje PZU są brane pod uwagę przez inne firmy przy określaniu taryf ubezpieczeń komunikacyjnych.

Firmy ubezpieczeniowe przypominały od kilku tygodni w reklamach, że istnieje możliwość wcześniejszego (przed 1 października) wykupienia OC, nawet jeśli obecna umowa z tym samym ubezpieczycielem kończy się dopiero za kilka miesięcy. W takim przypadku cena ubezpieczenia była taka, jak przed wejściem w życie "podatku Religi\.

Ergo Hestia zapowiedziała w miniony wtorek, że przynajmniej do końca br. nie podniesie cen ubezpieczeń komunikacyjnych OC w związku z wprowadzeniem tzw. podatku Religi. Udział tej firmy w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych wynosi ok. 6,5 proc.

Arkadiusz Lew-Kiedrowski, prezes Link4 - ubezpieczyciela specjalizującego się w ubezpieczeniach komunikacyjnych, powiedział dziennikarzom, że firma może "ruchy cenowe wykonywać z dnia na dzień". "Zostawiamy sobie czas do ostatniej minuty" - dodał.

Wiceprezes Link4 Sława Cwalińska-Weychert zwróciła uwagę, że klienci spodziewali się podwyżek; gdy ukazywały się teksty w prasie o możliwości wcześniejszego wykupienia OC, firma zauważała zwiększoną liczbę telefonów.

Dyrektor biura ubezpieczeń Axa Magdalena Barcicka powiedziała PAP, że jej firma czeka z decyzjami w sprawie "podatku Religi" na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Jest bowiem przekonana, że nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej jest niezgodna z konstytucją.

Nowelizacja została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego przez Platformę Obywatelską. Jeszcze nie wyznaczono terminu rozprawy. PO twierdzi, że ustawa jest niezgodna z konstytucją, bo łamie konstytucyjną zasadę wolności działalności gospodarczej oraz zasadę równości wobec prawa.

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) rozesłała kilka dni temu anonimową ankietę do ubezpieczycieli, prosząc o informacje, czy, kiedy i w jakim stopniu zamierzają oni podwyższyć ceny OC w związku z "podatkiem Religi". Na ankietę odpowiedziało 9 firm, z czego 8 zapowiedziało podwyżki. Jak wyjaśniało PIU, chodziło o prognozę zachowania rynku.

PZU przesłało do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pismo w sprawie ankiety PIU. W czwartek Urząd postanowił wszcząć postępowanie sprawdzające, czy nie doszło do zmowy cenowej.

(PAP)

www.gu.com.pl

 

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz