Jesteś tutaj:

Dodatkowy dzień na wypowiedzenie umowy OC

Jak pisze „Gazeta Prawna” okazało się, że towarzystwa interpretują w sposób dla siebie korzystny art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Stanowi on, że jeżeli posiadacz pojazdu zawarł umowę ubezpieczenia na 12 miesięcy, opłacił składkę w całości i nie powiadomił na piśmie ubezpieczyciela nie później niż na jeden dzień przed upływem tego okresu o wypowiedzeniu umowy, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy.

Gazeta przypomina, że wielu klientów w ten sposób wpadało w pułapkę podwójnego ubezpieczenia, wypowiadając umowę np. 19 lutego, podczas gdy towarzystwa uznawały, że powinien to być 18 lutego. „Gazeta Prawna” zwraca jednak uwagę, że tego dnia pismo musi znaleźć się w towarzystwie i należy posiadać potwierdzenie tego faktu (np. wydruk z faksu czy potwierdzenie odbioru listu poleconego).

Łukasz Dajnowicz z KNF przypomina, że wynika to z art. 61 k.c., który przewiduje, że liczy się dzień otrzymania oświadczenia woli.

Dodaje, że niektóre zakłady przyjęły zasadę korzystniejszą dla klientów i przyjmują datę wysyłki, ale nie jest to obowiązek wynikający z przepisów prawa.( za: „Gazeta Prawna” z 29.02.2008 r. )

www.gu.com.pl

 

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz