Jesteś tutaj:

PZU SA nie zgadza się z KNF w kwestii okresu ubezpieczenia OC

„Gazeta Prawna” wyjaśnia, że takie postępowanie wynika z wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), które rozesłała ona do towarzystw ubezpieczeniowych w połowie lutego. Gazeta pisze, iż jest to efekt założenia, że umowa ubezpieczenia zawarta od 12 marca 2007 r. na 12 miesięcy, powinna się kończyć 12 marca 2008 r. Artykuł 112 k.c. stanowi, że termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu.

„Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że z kolei w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych jest jej zdaniem niezbyt precyzyjny zapis, iż złożenie wypowiedzenia musi nastąpić nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta.

Michał Witkowski, rzecznik PZU SA, mówi, że towarzystwo nie podziela poglądu wyrażonego w treści zalecenia KNF w zakresie zmiany sposobu obliczania okresu ubezpieczenia w umowie obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego.rnrn„Gazeta Prawna” wyjaśnia, że PZU SA uznaje w praktyce, że taka umowa kończy się 11 marca, co oznacza, że opisywana osoba powinna wypowiedzieć ją 10 marca. Gazeta zwraca uwagę, że w innych towarzystwach, które do wytycznych KNF się zastosowały, sytuacja jest odmienna .

Joanna Kitowska, rzecznik Ergo Hestii mówi, że umowa ubezpieczenia zawarta od 12 marca 2007 r. na 12 miesięcy zgodnie z ustawą i przepisami k.c. powinna kończyć się 12 marca 2008 r. a zatem wypowiedzenie złożone 11 marca 2008 r. towarzystwo uznałoby za złożone w terminie.

„Gazeta Prawna” zwraca uwagę, że sprawa budziła jednak wątpliwości ekspertów w czasie konferencji organizowanej przez rzecznika ubezpieczonych i niektórzy sygnalizowali konieczność doprecyzowania przepisów ustawy w tym zakresie.rnKatarzyna Ludwichowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mówi, że z interpretacji KNF wynika, że pierwsza umowa jest zawierana na 12 miesięcy i jeden dzień.

www.gu.com.pl

 

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz