Jesteś tutaj:

Gajek o podatku Religi i kontroli w Grupie PZU

Lesław Gajek pytany o konsekwencje, które może wywołać negatywny werdykt Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podatku Religi, odpowiedział, że w takiej sytuacji nie będzie podstawy do tego, by podnosić ceny ubezpieczenia OC. Jego zdaniem wzrośnie również konkurencja, bo będzie miejsce do obniżania ceny produktu. Na pytanie, czy w przypadku niezgodności podatku Religi z konstytucją, KNF monitorował obniżkę cen u ubezpieczycieli, prof. Gajek przypomniał, że nadzór nie może ingerować w ceny.

KNF może jedynie sprawdzić, czy składka jest adekwatna do ryzyka związanego z danym produktem. Zapytany z kolei o wyniki kontroli KNF w PZU Życie przeprowadzonej po pojawieniu się pogłosek, że doszło do manipulacji zyskiem, Lesław Gajek odpowiedział, że kontrola dotycząca tworzenia i rozwiązywania rezerw właśnie się zakończyła. Protokół z niej ma w ciągu miesiąca trafić do zarządu spółki. Gajek stwierdził, że na temat ewentualnych nieprawidłowości nic nie może powiedzieć. Z kolei na pytanie o raport dotyczący m.in. prawomocności uchwał poprzedniego zarządu, który trafił do zarządu PZU SA ( chodziło o możliwość ich uchylenia ) Gajek stwierdził, że przez ponad pięć miesięcy zarząd towarzystwa podejmował uchwały w składzie niezgodnym ze statutem spółki.

 Nowy wiceprzewodniczący KNF przypomniał o interwencjach nadzoru w tej sprawie i stwierdził, że opinie prawników na temat tego, czy decyzje poprzedniego zarządu mogą być uchylone, są różne. Prof. Gajek wyraził opinię, że wyjściem z sytuacji byłoby potwierdzenie uchwał przez aktualny zarząd PZU SA. Stwierdził również, że ubezpieczyciel może nie zostać ukarany, ale ważnym jest, żeby właściciele wyciągnęli wnioski z tej sytuacji i w przyszłości się nie powtórzyła.

( źródło: „Rzeczpospolita” )

www.gu.com.pl

 

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz