Jesteś tutaj:

Kiedy mała firma powinna się ubezpieczyć?

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że jak powiedzieliśmy, każda działalność może pociągać za sobą negatywne skutki, w tym także dla osób trzecich, ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, wydaje się potrzebne, a nawet niezbędne.

Prowadząc działalność gospodarczą, firma najczęściej dysponuje budynkami, lokalami, środkami transportu, parkiem maszynowym, współpracuje z dostawcami, odbiorcami. To są właśnie te obszary, które powinny być w pierwszym rzędzie chronione ubezpieczeniem.

Najczęściej oferowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe zakresem ochrony, są ubezpieczenia w zakresie tzw. FLEXA, czyli obejmującym: ogień, uderzenie piorunu, eksplozję, upadek latającego środka transportu lub jego części. rnRzeczywiście ten podstawy zakres ubezpieczenia, w wielu przypadkach wydaje się być wystarczający. Są jednak firmy, dla których jest to zbyt wąski zakres ochrony. Często zdarza się, bowiem, że po zdarzeniu szkodowym firma, mimo otrzymanego odszkodowania (a szczególnie firma mała), nie jest w stanie ponownie rozpocząć działalności, czy powrócić na rynek. I tu należy pomyśleć o innym produkcie ubezpieczeniowym, a mianowicie o ubezpieczeniu od utraty zysku firmy (inaczej - ubezpieczenie od przerw w działalności) wywołanego takimi zdarzeniami, jak: pożar, zalanie, czy eksplozja.

Z kolei firma zajmująca się specyficznymi usługami, np. transportowymi, winna, oprócz ubezpieczenia środków transportu, pomyśleć także o ubezpieczeniu przewożonych ładunków, odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, czy spedytora.rnrnBiorąc, zatem, powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że bez względu na wielkość firmy, rodzaj jej działalności, czy jej specyfikę, ochrona własnego majątku i interesu ekonomicznego, poprzez zawarcie odpowiednich umów ubezpieczeń, jest po prostu niezbędna.

Bogdan Dąbrowski

Autor jest Doradcą Zarządu w multiagencji ubezpieczeniowej INTER-TUR Sp. z o.o.

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz