Jesteś tutaj:

Koniec spadków cen polis chroniących mienie firm?

Leszek Niedałtowski, wiceprezes firmy brokerskiej STBU mówi, że firmy reasekuracyjne mogą zostawiać coraz mniej swobody dotyczącej akceptacji ryzyk, lokowanych w tzw. umowach obligatoryjnych i bardziej szczegółowo rozliczać swoich kontrahentów.

Według gazety obecnie coraz ważniejsze zarówno dla towarzystw, jak i reasekuratorów jest to, czy dana umowa może zakończyć się szkodą, ponieważ odrobienie straty na działalności typowo ubezpieczeniowej zyskami z lokat będzie w tym roku dużo trudniejsze.

Ze względu na ostrą konkurencję zakłady nie chcą rezygnować z pozyskanych już klientów, wolą zatem skłonić ich do wdrożenia odpowiednich procedur zmniejszających ryzyko. Wiele zależy od lidera rynku – PZU SA.

Piotr Szkopiarek z PZU SA mówi, że polski rynek ubezpieczeniowy coraz mocniej patrzy na rentowność prowadzonej działalności, stąd klienci, którzy powodują szkody, powinni się liczyć ze zmianą warunków i kosztów ochrony. Zwraca uwagę, że w wielu wypadkach stosowane stawki ubezpieczeniowe już są na bardzo niskim poziomie i trudno analizować je pod kątem dalszych obniżek. Szkopiarek podkreśla, że sytuacja jest jeszcze bardziej wyrazista, kiedy porówna się koszty ubezpieczeń w Polsce i w Europie – w naszym kraju są one niższe.

„GP” zwraca uwagę, że rywalizacja konkurentów jest dobrze widoczna w ubiegłorocznych danych z ubezpieczeń od żywiołów. Według szacunków gazety, sporządzonych na podstawie danych po dziewięciu miesiącach 2008 r. można zazłożyć, że w całym 2008 roku przychody ze składek z ubezpieczeń od żywiołów spadły o około 11 proc., przy równoczesnym wzroście liczby wystawionych polis. „Gazeta Prawna” podkreśla, iż odnotowany w tym okresie wzrost zarówno liczby polis i wartości zebranych składek z tytułu pozostałych szkód rzeczowych jest efektem poszerzenia ochrony ubezpieczeniowej o nowe ryzyka, np. od uszkodzeń maszyn, czy od utraty zysków.

(źródło: „Gazeta Prawna” z 15.01.09, autor artykułu: Marcin Jaworski)

www.gu.com.pl

 

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz