Jesteś tutaj:

Zmiana w czołówce największych ubezpieczycieli majątkowych

Pierwsze miejsce za poprzedni rok znów zapewne zajmie spółka majątkowa Grupy PZU (ubezpieczyciel opublikuje wyniki 10 marca). Druga lokata przypadła tym razem Ergo Hestii (liczonej razem z MTU), zaś Warta spadła na miejsce trzecie. Tuż za podium znalazło się TU Allianz, jednak spółka zaczyna wyraźnie tracić dystans do sopockiego ubezpieczyciela, z którym niedawno jeszcze rywalizowała o najniższy stopień podium.

W roku 2007 Warta wyprzedziła Ergo Hestię o niemal 100 mln zł zebranych składek (1830 mln zł wobec 1739 mln zł) a Allianz – o ok. 530 mln zł (1,3 mld). Rok później ubezpieczyciel znad morza zdystansował dotychczasowego wicelidera o ponad 160 mln zł (2163 mln zł wobec 2 mln zł). Obie firmy miały dość sporą przewagę nad czwartym Allianzem (1,6 mld zł), warto jednak zauważyć, że różnica pomiędzy jego rezultatem rocznym a wynikiem Warty była znacznie mniejsza, niż na koniec roku 2007. Można pokusić się o stwierdzenie, że przy utrzymaniu takiego tempa skracania dystansu Allianz może wyprzedzić Wartę pod względem przypisu składki brutto w 2013 roku. Pamiętać jednak trzeba, że w ubiegłym roku Warta wprowadziła ofertę taniego AC a ten segment ubezpieczeń komunikacyjnych ma od pewnego czasu tendencję wzrostową. Co więcej, towarzystwo przejawia sporą aktywność w promowaniu swoich produktów. Biorąc to wszystko pod uwagę nie można wykluczyć, że ubezpieczyciel w tym roku nie tylko nie zmniejszy, ale wręcz powiększy przewagę nad Allianzem i odrobi (jeśli nie całkowicie to w znacznym stopniu) stratę do Ergo Hestii.

Ergo Hestia okazała się również lepsza od dotychczasowego wicelidera pod względem zysku netto. Najistotniejsze w tym wypadku nie są liczby określające zarobki ubezpieczycieli, tylko fakt, czy zysk wzrósł czy też spadł. W przypadku sopockiej firmy doszło do poprawienia wyniku netto, który osiągnął poziom 133,5 mln zł (117,3 mln zł rok wcześniej), podczas gdy Warta w porównaniu do roku poprzedniego zjechała o 100,3 mln zł do poziomu 50,2 mln zł. Trochę bardziej skomplikowana sprawa miała miejsce w przypadku TU Allianz. Na jego zarobek roczny miała wpływ konsolidacja rezultatu ubezpieczyciela oraz nowopowstałego Allianz Bank Polska, którego towarzystwo jest właścicielem. Przy uwzględnieniu tego faktu wynik finansowy netto wyniósł – 15,8 mln zł. Gdyby jednak wyłączyć konsolidację z Allianz Bank, to okaże się, że ubezpieczyciel zarobił w ubiegłym roku 70 mln zł na czysto. A to oznacza poprawę w porównaniu z rokiem 2007, kiedy to zysk spółki wyniósł 60,5 mln zł.

Artur Makowiecki

www.gu.com.pl

 

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz