Jesteś tutaj:

Stłuczka z cudzoziemcem

Następnie należy spisać dane z polisy (nr polisy, jej okres ważności, oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego), dane posiadacza pojazdu, tj.: imię, nazwisko i adres, a także markę i nr rejestracyjny auta.

Jeżeli cudzoziemiec miał Zieloną Kartę, powinieneś tym momencie skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), czyli odpowiednim urzędem państwowym, który wskaże Ci ubezpieczyciela na terenie Polski, który przejmie na siebie obowiązki związane z likwidacja Twojej szkody.

Może też się zdarzyć, że Zielona Karta, którą dysponuje cudzoziemiec, nie będzie ważna na terytorium naszego kraju. Wówczas powinieneś się udać do dowolnego polskiego zakładu ubezpieczeń, lub bezpośrednio do innego urzędu państwowego, tj. Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Jeśli sprawcą wypadku był cudzoziemiec, legitymujący się ubezpieczeniem granicznym, należy wówczas skontaktować się z zakładem ubezpieczeń, z którym zawarta była umowa takiego ubezpieczenia.  Jeżeli jednak takie ubezpieczenie graniczne byłoby nieważne, w tym wypadku także powinieneś udać się do UFG.

W przypadku, gdy sprawcą kolizji drogowej jest kierowca pojazdu zarejestrowanego w jednym z krajów UE, EOG, Szwajcarii lub Chorwacji, należy spisać wszystkie dane z posiadanej przez niego polisy ubezpieczenia OC i skontaktować się z PBUK, które wskaże ubezpieczyciela w Polsce, który weźmie na siebie wszystkie sprawy związane z likwidacją szkody.

 

Materiał opracowany na podstawie informacji zawartych na stronie PBUK www.pbuk.gov.pl

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz