Jesteś tutaj:

Ergo Hestia: jak zmniejszyć ryzyko wpadnięcia w poślizg?

– Atak zimy przekłada się na ilość szkód, szczególnie komunikacyjnych. Najczęstsze ich powody to wpadnięcie w poślizg i w efekcie uderzenie w przeszkodę oraz brak właściwego odstępu powodujący najechanie na drugi pojazd przy hamowaniu na śliskiej nawierzchni – mówi Piotr Dyszlewicz, zastępca dyrektora Biura Likwidacji Szkód Grupy Ergo Hestia.

Ponieważ drogowcy nie nadążają z odgarnianiem śniegu, eksperci Ergo Hestii radzą, co można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko:

• Przed wyruszeniem w drogę oczyścić szybę. Nie tylko przednią, ale także tylną i boczne. Dzięki temu zapewnimy sobie dobrą widoczność przy manewrach. Warto pamiętać o masce, bagażniku, kierunkowskazach oraz przednich i tylnich światłach.

• Zawsze zapinać pasy. Jeżeli mamy dzieci, należy je wozić w specjalnie do tego przeznaczonych fotelikach.

• Zadbać o bezpieczny, znacznie zwiększony odstęp od samochodu przed nami, żeby w niespodziewanej sytuacji mieć możliwość wytracenia prędkości.

• Używać odpowiednich technik hamowania. Jeżeli nasz samochód jest wyposażony w ABS, powinniśmy hamować delikatnie. Jeżeli nie mamy systemów wspomagania hamowania, próbujmy hamować pulsacyjnie.

• Unikajmy wpadania w poślizg delikatnie przyspieszając i unikając blokowania kół przy hamowaniu.

• W poślizgu należy skręcić kierownicę w kierunku, w którym chcemy jechać, gdy samochód wyjdzie z poślizgu, od razu wyprostować kierownicę

• W razie wypadku przy słabej widoczności i/lub mocno uczęszczanej drodze, nie należy wysiadać z samochodu. Poczekajmy aż przyjedzie pomoc. Jeżeli wyjdziemy ocenić uszkodzenia, możemy zostać potrąceni przez nadjeżdżający samochód.

• W wyprawach poza miasto warto upewnić się, że mamy naładowany telefon komórkowy i odzież, która zapewni nam ciepło, jeśli będziemy czekać na pomoc czy też w przypadku uszkodzenia samochodu. Warto zabrać ze sobą także GPS, który pomoże wskazać wezwanej pomocy, gdzie się znajdujemy zwłaszcza, gdy wybieramy się na tereny, które nie są nam znane.

• Zawsze trzymajmy w samochodzie apteczkę, trójkąt ostrzegawczy i inne rzeczy mogące się przydać np. flary. Warto wozić ze sobą również latarkę czy kable rozruchowe.

• Należy zabrać także łańcuchy, żeby pokonać drogi, które bez łańcuchów są nieprzejezdne. Szczególnie za granicą, gdzie bardzo często obowiązkiem jest założenie łańcuchów, gdy poruszamy się po drogach górskich.

www.gu.com.pl

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz