Jesteś tutaj:

KNF wydaje komunikat w sprawie odszkodowań z OC

W dniu 17 maja 2007 r Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę (sygn. III CZP 150/ 06), w której stwierdził:

„Odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkodę powstałą w związku z ruchem tego pojazdu ustalone według cen części zamiennych i usług obejmuje kwotę podatku od towarów i usług VAT w zakresie w jakim poszkodowany nie może obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku naliczonego”.

Tym samym stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w sprawie nieuwzględniania wartości podatku VAT w odszkodowaniach z OC ustalanych metodą kosztorysową zyskało autorytatywne potwierdzenie.

KNF od początku swojego istnienia kwestionowała tę praktykę jako naruszającą przepisy prawa i interes uprawnionych z umowy ubezpieczenia. Stanowisko to zostało potwierdzone w uchwale KNF z dnia 26 kwietnia 2007.

Mimo jednoznacznego stanowiska Komisji, znanego zarówno poszczególnym zakładom ubezpieczeń, jak i PIU, tylko jeden zakład ubezpieczeń – Benefia Towarzystwo Ubezpieczeń Majątkowych SA – zmienił stosowaną praktykę. Wobec pozostałych zakładów zostały już lub w najbliższym czasie zostaną zastosowane środki nadzorcze nakazujące dostosowanie działalności do stanu zgodnego z przepisami prawa. KNF oczekuje, że w świetle jednoznacznego stanowiska SN zalecenia zostaną wykonane bez konieczności podejmowania wobec poszczególnych zakładów dodatkowych środków egzekucyjnych.

www.gu.com.pl


 

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz