Jesteś tutaj:

Komisja Europejska: projekt nowej dyrektywy regulującej unijny rynek ubezpieczeń

Podczas konferencji prasowej komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy zachwalał swój projekt, twierdząc, że jest to ambitna propozycja, która wyznacza nowe światowe standardy, ale jednocześnie umożliwi ubezpieczycielom dużo skuteczniejsze działanie. Zdaniem McCreevy’ego jest to dobra wiadomość dla konsumentów, branży i dla całej unijnej gospodarki.

Dyrektywa została powitana z zadowoleniem przez przedstawicieli zainteresowanej branży niemal jednogłośnie, co jest rzadkością w przypadku inicjatyw legislacyjnych Komisji Europejskiej. Radość ubezpieczycieli wzbudziły przede wszystkim przepisy lepiej dostosowujące stawiane przed nimi wymagania kapitałowe do rzeczywistego ponoszonego przez nich ryzyka. Zysk odniosą głównie potentaci oferujący całą gamę produktów ubezpieczeniowych, dzięki czemu mają możliwość zrekompensowania ryzyka ponoszonego w jednym segmencie ubezpieczeniami w innym.

Z kolei zdaniem analityków średnie przedsiębiorstwa czeka fala fuzji i przejęć, ponieważ więksi gracze dysponujący zróżnicowaną ofertą ubezpieczeń, łatwiej będą mogli odnaleźć się na rynku rządzonym nowymi przepisami. W przypadku małych, wyspecjalizowanych firm ich przetrwanie jest uzależnione od znalezienia odpowiedniej dla nich niszy rynkowej.

Według KE dyrektywa zapewni konsumentom nieco tańsze, a z pewnością bezpieczniejsze ubezpieczenia , gdyż ubezpieczyciele będą zobowiązani do długoterminowego zarządzania ryzykiem. W swoich biznesplanach będą musieli uwzględniać szereg nowych kryteriów (np. ryzyko operacyjne, kredytowe, rynkowe, możliwość wystąpienia katastrof, które mogą mieć znaczenie dla kondycji firmy).

( źródło: „Puls Biznesu” )

www.gu.com.pl

 

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz