Jesteś tutaj:

Spór o PZU SA: Eureko otrzymało z resortu skarbu pismo w sprawie spotkania

Na początku grudnia ub.r. minister skarbu Aleksander Grad oraz wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna spotkali się z reprezentującym Polskę w radzie dyrektorów EBOR Kazimierzem Marcinkiewiczem. rnJak wówczas informowało biuro prasowe resortu skarbu, jeśli strony sporu w PZU SA, czyli Skarb Państwa i Eureko, wyrażą taką chęć, to EBOR będzie mógł zaangażować się w rozwiązanie sporu w PZU SA.

O możliwości uczestnictwa EBOR w rozwiązaniu sporu w PZU SA Marcinkiewicz mówił PAP w połowie listopada ub.r. Pod koniec listopada premier Donald Tusk mówił w Londynie, że Polska będzie szukać sposobów, by uniknąć "czarnego finału" w sprawie sporu z Eureko. rnrnrnObecnie do Skarbu Państwa należy 55,09 proc. akcji PZU SA, do Eureko - 33 proc. minus jedna akcja; pozostali akcjonariusze mają 12,8 proc. akcji PZU SA.

Eureko od kilku lat jest w sporze z polskim rządem w sprawie dalszej realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU SA - m.in. co do kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji. rnTuż po październikowych wyborach parlamentarnych, a jeszcze przed zmianą rządu, resort skarbu poinformował o odstąpieniu od umowy sprzedaży akcji PZU SA z 1999 r. Eureko uznało te działania za bezskuteczne z prawnego punktu widzenia.

Następnie, na początku listopada ub.r. ustępujące kierownictwo resortu skarbu zwróciło się do PZU SA o wykreślenie Eureko z księgi akcjonariuszy. Jednak ze względu na nieprecyzyjność wniosku, zarząd PZU SA nie dokonał tych zmian. rnrnrn26 listopada ub.r. belgijski sąd odrzucił apelację polskiego rządu, który chciał unieważnienia wyroku z 2005 r., w którym Trybunał Arbitrażowy w Londynie uznał, że Polska naruszyła polsko- holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji. Następną częścią arbitrażu może być wystąpienie Eureko o odszkodowanie.rnJak podawała sobotnia "Rzeczpospolita", z nieoficjalnych informacji wynika, że Eureko chce ok. 35 mld zł odszkodowania za opóźnianie prywatyzacji PZU SA. Informacji tych nie komentowało ani MSP, ani Eureko.

( źródło: PAP )

www.gu.com.pl

 

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz