Jesteś tutaj:

Coraz bliżej ścisłej współpracy PKO BP i PZU SA

Towarzystwo postanowiło skrócić sobie drogę do osiągnięcia założonego celu. Nie będzie jednak tracić czasu na walkę o zwycięstwo w kolejnych przetargach na świadczenie swoich usług do poszczególnych banków. Sprawę ma rozstrzygnąć zawarcie porozumienia z jednym podmiotem. Wybór padł na potentata polskiego sektora bankowego - bank PKO BP.

W wywiadzie dla „WSJ Polska” Andrzej Klesyk, prezes ubezpieczyciela mówi, że obie spółki - PKO BP i PZU SA- mogłyby stworzyć coś w rodzaju współpracy strategicznej. Gdyby doszło do zawarcia takiej umowy, to wówczas największe polskie towarzystwo majątkowe ubezpieczałby kompleksowo wszystkie produkty banku - od kart płatniczych zaczynając, na kredytach hipotecznych kończąc.

Swoją gotowość do zawarcia strategicznego porozumienia zgłasza również PKO BP. Tomasz Fill, rzecznik banku ( notabene były rzecznik Grupy PZU za prezesury Zdzisława Montkiewicza ) mówi, że współpraca powinna być adekwatna do potencjału obu firm. Rzecznik ujawnił, że spółki rozpoczęły już rozmowy, zatem w marcu PKO BP powinien móc wspólnie z PZU SA ogłosić plany współpracy. „WSJ Polska” zwraca uwagę, że dla PZU SA cała sprawa może być źródłem dużych zysków.

Gazeta przypomina, że rynek bancassurance w Polsce wart jest około 12 mld zł. Prezes Klesyk twierdzi, że PKO BP może dać największemu polskiemu ubezpieczycielowi dostęp do ponad 20 proc. rynku ubezpieczeń bankowych w Polsce. W takiej sytuacji PZU SA mógłby liczyć na przypis składki z tytułu ubezpieczeń produktów bankowych w wysokości co najmniej 2,5 mld zł w skali roku. Klesyk zastrzega, że ta kwota mogłaby być wyższa, ponieważ nie ma przeszkód, aby narodowy ubezpieczyciel tworzył z PKO BP nowe przedsięwzięcia, choćby produkty strukturyzowane.

 Temat współpracy PKO BP i PZU SA wraca od kilku lat. Konsolidację w ramach Narodowej Grupy Finansowej ( jej elementem miał być również Bank Pocztowy lub cała Poczta Polska ) zapowiadał już rząd Leszka Millera. Postulat ten został powtórzony przez rząd premiera Jarosława Kaczyńskiego. Również prezesi obu instytucji wypowiadali się także pozytywnie o połączeniu. Jednak między innymi ze względu na spór między akcjonariuszami PZU SA - Skarbem Państwa i holenderską grupą Eureko, dotychczas nie doszło do żadnych konkretnych działań. Przed kilkoma miesiącami prezes PKO BP Rafał Juszczak mówił, że bank analizował także inny projekt wejścia na rynek ubezpieczeniowy. W planach było utworzenie nowej spółki ubezpieczeniowej.

źródło: „WSJ Polska”,

www.gu.com.pl

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz