Jesteś tutaj:

Niższe zyski towarzystw majątkowych po I kw. 2008 r.

Zdaniem „Gazety Prawnej” prognozowanie wyniku rocznego jest zadaniem trudnym. Powód? Tu rozwój sytuacji w głównej mierze jest uzależniony od rentowności w ubezpieczeniach mienia od żywiołów i innych ryzyk (np. kradzieży). Gazeta odnotowuje, że przyniosły one zysk niemal o 110 mln zł wyższy. Rok temu z tytułu samych ubezpieczeń od żywiołów ubezpieczyciele ponieśli stratę w kwocie prawie 40 mln zł. Z kolei na początku tego roku ich zysk z tego samego tytułu wyniósł niemal 33 mln zł. „Gazeta Prawna” podkreśla, że udało się osiągnąć taki wynik mimo znacznego spadku stawek za te ubezpieczenia. W I kwartale 2008 roku towarzystwa zanotowały inkasując 805 mln zł przypisu składki z tych ubezpieczeń, wystawiając 7,6 mln polis. Rok wcześniej kwota ta nieco przekroczyła 811 mln zł, a polis wystawiono tylko 7 mln.

Gazeta pisze, że w tym czasie towarzystwa wypłaciły mniej odszkodowań (odpowiednio 178 mln zł i 242 mln zł). Z danych tych można jednak wysnuć wniosek, że jeśli dojdzie do kilku większych szkód ubezpieczyciele mogą zacząć ponosić straty na tych polisach, ponieważ pobierają za nie coraz niższe składki.

Zdaniem „Gazety Prawnej” ze względu na niższą przeciętną wartość szkody bardziej przewidywalne są zyski z AC. Towarzystwa notują wzrost zarobków na tych polisach. Dlaczego? Coraz więcej aut jest objętych tym ubezpieczeniem. Gazeta pisze, że zysk z AC po pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniósł 166 mln zł i był o 70 mln zł wyższy niż w I kwartale 2007 r. Zdaniem „GP” może to być sygnał, że niektóre walczące o udział w rynku towarzystwa uważają, że warto poświęcić część zysku, żeby obniżyć stawki.

W przypadku polis OC komunikacyjnego spadła rentowność. Straty towarzystw ubezpieczeniowych po pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniosły 16,7 mln zł. Spadek był bolesny, gdyż rok wcześniej polisy OC przyniosły prawie 100 mln zł zysków. „Gazeta Prawna” wskazuje, że taką sytuację rynek zawdzięcza wstrzymaniu się części ubezpieczycieli z uwzględnianiem w składce podatku Religi do momentu podjęcia decyzji przez PZU SA. Największe polskie towarzystwo dopiero od 1 kwietnia tego roku podniosło ceny OC. Zdaniem „Gazety Prawnej” można spodziewać się, że wyniki za kolejne kwartały mogą być lepsze.

Dobre wyniki, choć nieco gorsze niż rok wcześniej, ubezpieczyciele zanotowali w przypadku polis sprzedawanych przez banki: ubezpieczenia wypadków czy kredytów. Z tych pierwszych towarzystwa potrafiły uzyskać 83,4 mln zł zysku, zbierając tylko 270 mln zł składek.

(źródło: „Gazeta Prawna” z 19.06.2008 r.)

www.gu.com.pl

 

Dołącz do nas

Jesteś zainteresowany pracą w ubezpieczeniach, chcesz zostać agentem ubezpieczeniowym? 

Poprowadzimy Cię za rękę, zorganizujemy szkolenia, pokażemy jak zacząć
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel.: 609 527 959

 

Zapisz