Piotr Kondratowicz, menedżer w dziale doradztwa gospodarczego KPMG, w rozmowie z „Rzeczpospolitą stwierdza, że spadek kradzieży aut występuje od kilku lat i ma charakter stałego trendu. Zauważa, że taka sytuacja powinna znaleźć odzwierciedlenie w cenach polis AC.

Powołując się na dane KNF gazeta pisze, że w ciągu ostatnich czterech lat AC staniało o ok. 13 proc. Zdaniem specjalistów z branży ubezpieczeniowej, oprócz spadku liczby kradzieży pojazdów na obniżkę cen wpłynęły rosnąca konkurencja między towarzystwami direct, oraz wzrost popularności mini casco. Jednak w ich opinii w ten sposób spadek średniej ceny AC w statystykach KNF nie do końca odpowiada rzeczywistości.

Tomasz Piekarski, dyrektor biura rozwoju produktów komunikacyjnych Warty, wskazuje, że ryzyko związane z kradzieżą auta to ok. 20 proc. ceny za AC. Reszta to cena za ryzyko uszkodzenia samochodu, dlatego spadek cen za samo ryzyko kradzieżowe o jedną piątą obniży cenę całej polisy o około 5 procent. rnrn„Rz” przypomina, że ochroną ubezpieczeniową w ramach autocasco jest objętych 28 proc. pojazdów poruszających się po polskich drogach (ponad 4,6 mln sztuk).

(źródło: „Rzeczpospolita” z 5.02.09, „Ceny AC nie nadążają za spadkiem kradzieży aut”, autor artykułu: Aleksandra Biały)

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *