Jak przypomina „Wall Street Journal Polska”, od dziś każdy nabywca polisy OC w PZU SA, poniesie większe koszty. Największe polskie towarzystwo od 1 kwietnia podniosło ceny tego ubezpieczenia o 10 proc. Podwyżka ma związek z obowiązującym w Polsce od 1 października 2007 r. tzw. podatkiem Religi.

Z danych zebranych przez „WSJ Polska" wynika, że śladem największego polskiego ubezpieczyciela mogą pójść też inne towarzystwa. Paweł Zylm, prezes BRE Ubezpieczenia, spodziewa się, że towarzystwa sprzedające swoje polisy tradycyjnymi kanałami sprzedaży odsuwają w czasie decyzję o podwyżce. Zdaniem Zylma, jest to kwestia miesięcy, kiedy i inne podniosą ceny.

Z kolei Marek Gołębiewski, rzecznik Compensy, mówi, że w dłuższej perspektywie stawki za OC będą rosły w związku z niską obecnie rentownością tego produktu. Gołębiewski dodaje, że jego towarzystwo stale analizuje dochodowość ubezpieczeń w poszczególnych regionach i kształtuje taryfy tak, by produkt ten nie powodował strat. Rzecznik Compensy zaznacza, że tam, gdzie wprowadzenie podwyżek jest konieczne, takie decyzje są przez ubezpieczyciela podejmowane.

Część towarzystw z kolei nie myśli o podwyżkach cen OC. Gazeta informuje, że wicelider rynku, czyli Warta, nie ma zamiaru podnosić składek. Tomasz Piekarski, zastępca dyrektora departamentu rozwoju ubezpieczeń indywidualnych w Warcie mówi, że towarzystwo przygląda się sytuacji rynkowej, bacznie obserwuje działania konkurentów, w tym ruchy cenowe, jednak nie widzi przesłanek do zmian w aktualnie obowiązującej taryfie składek.

Z kolei BRE Ubezpieczenia chce obniżać ceny. Paweł Zylm mówi, że towarzystwo ogłosi decyzję za kilka dni, ale dziś może stwierdzić, że jego firma przymierza się do obniżki.

( źródło: „WSJ Polska” z 1.04.2008 r. )

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *