Według szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń, wprowadzenie obowiązku zapewnienia auta zastępczego każdemu kierowcy poszkodowanemu w wypadku oznaczałoby dla branży wzrost kosztów o 1 mld zł. Wprowadzenia takiej zasady chce Rzecznik Ubezpieczonych. – pisze „Rzeczpospolita”.

Zdaniem towarzystw, RU stawia rynek w trudnej sytuacji. – Z jednej strony reprezentuje poważny urząd, który szanujemy. Z drugiej występuje jako kandydatka na posła i jej inicjatywa wygląda jak kampania polityczna – komentują anonimowo przedstawiciele firm. Halina Olendzka jest bowiem kandydatką PiS w okręgu świętokrzyskim.

Jak zauważają eksperci, przy obserwowanym wzroście wypłat z tytułu zadośćuczynień i rezerw rentowych obowiązek zapewnienia samochodu zastępczego byłby kolejnym elementem negatywnie wpływającym na wyniki firm. – Byłoby to kolejne obciążenie dla branży, która już teraz z powodu zawirowań na rynkach finansowych ma problem z wynikami z działalności lokacyjnej. W najgorszym scenariuszu podwyżka cen OC może poskutkować wzrostem liczby kierowców, którzy nie będą kupowali polis – mówi dr hab. Jacek Lisowski z Katedry Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

www.gu.com.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *