środa, 09 maj 2007
Część kierowców odetchnie z ulgą, ucieszą się również ubezpieczyciele sprzedający ubezpieczenia komunikacyjne w systemie direct. Według deklaracji wiceministra finansów Arkadiusza Huzarka projekt zmian w przepisach ubezpieczeniowych, przygotowywany przez Ministerstwo Finansów przewiduje wprowadzenie regulacji dotyczących zawierania umowy komunikacyjnego ubezpieczenia OC przez internet. Jest to odpowiedź na problem poruszony kilka tygodni temu m.in. przez „Gazetę Ubezpieczeniową”.
W chwili obecnej kierowcy zawierający umowy ubezpieczenia komunikacyjnego OC przez internet, czy telefon, mają problem z udowodnieniem policji, że taką obowiązkową umowę posiadają. Jest to spowodowane wykładnią resortu finansów sprzed kilku miesięcy. MF uznało, że wydruk komputerowy nie jest dowodem zawarcia umowy.
Arkadiusz Huzarek stwierdził, że w tej chwili nie ma możliwości przyjęcia innej interpretacji obowiązujących przepisów, wobec czego trzeba wprowadzić zmianę regulacyjną. Jego zdaniem prawdopodobnie wystarczająca będzie zmiana rozporządzenia ministra finansów dotyczącego umowy OC. Dodał również, że grupa robocza opracowująca zmiany planuje zakończyć prace we wrześniu. Wtedy to zostałyby one przedstawione ministrowi finansów, a w październiku nowelizacją mógłby zająć się rząd.
Przygotowywany projekt zawiera też propozycje terminów powiadamiania ubezpieczyciela o wypowiedzeniu umowy OC oraz wypowiedzenia umowy OC i zawarcia umowy z innym ubezpieczycielem.
W myśl obecnych przepisów istnieje w szczególnych sytuacjach ryzyko konieczności podwójnego zawarcia umowy i podwójnego płacenia składek. Nowe regulacje prawne traktują również o kontroli zawarcia umowy komunikacyjnego OC oraz dochodzeniu odszkodowań w razie wypadku za granicą. Proponowane zmiany dotyczą także kosztorysowej metody ustalania odszkodowania w komunikacyjnym OC oraz problemu faktur VAT za naprawy powypadkowe. Nowelizacja przygotowywana przez resort finansów ma też dotyczyć innych kwestii niż umowy ubezpieczenia. Chodzi m.in. o możliwość dobrowolnego zlikwidowania firmy ubezpieczeniowej przez jej właścicieli.rnrnProjektowane zmiany dotyczą również spraw ważnych dla pracodawców. Wśród nowych rozwiązań pojawiłaby się np. możliwość zaliczania składki na pracownicze programy emerytalne (PPE) do kosztów uzyskania przychodów. Wiceminister Huzarek zwrócił uwagę, że ustawy dotyczące rynku finansowego szybko się dezaktualizują – zmienia się otoczenie rynkowe i przepisy unijne, zaś pewnych kwestii przez wiele lat nie rozstrzygnięto. Obecnie MF zebrało te kwestie i chce je uregulować.
( źródło: Wirtualna Polska )
www.gu.com.pl