Jeżeli dziś akcjonariusze PTU nie osiągną porozumienia, w przyszłym tygodniu nadzór może wprowadzić w spółce zarząd komisaryczny. Cierpliwość Komisji Nadzoru Finansowego w końcu się wyczerpała, gdyż reprezentant nadzoru już od pół roku uczestniczy w bezowocnych walnych zgromadzeniach akcjonariuszy towarzystwa.

Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF mówi, że konflikt trwa już za długo. Najkorzystniejszą sytuacją dla klientów byłoby, żeby został on jak najszybciej rozwiązany, ale Dajnowicz nie chce jasno powiedzieć, czy i kiedy nadzór zdecyduje się na interwencję.

W najbliższy czwartek KNF po raz kolejny ma zająć się sytuacją w Polskim Towarzystwie Ubezpieczeń, natomiast dziś podczas walnego zgromadzenia akcjonariusze spółki podejmą dziewiątą już próbę rozwiązania trwającego od roku konfliktu, w wyniku którego PTU nie ma ani przewodniczącego rady, ani zatwierdzonych przez WZA wyników finansowych za 2006 rok. Trzeba pamiętać, że zgodnie z wymogami prawa powinny one być zatwierdzone do końca czerwca.rnrnrnNajwiększy akcjonariusz PTU, grupa Ciech, która (za pośrednictwem swoich spółek JZS Janikosoda i IZCh Soda-Mątwy) jest właścicielem 45,4 procent akcji towarzystwa, chce je sprzedać. Ma jednak problem z porozumieniem się z dwoma mniejszościowymi udziałowcami, spółkami: Techwell i Investa, które posiadają łącznie prawie 29 procent głosów na WZA. Chemiczny kolos próbuje więc doprowadzić do zmiany statutu PTU. Ten obecny do podjęcia jakichkolwiek decyzji wymaga aprobaty 75 procent głosów akcjonariuszy – to w wielu przypadkach więcej niż stanowi kodeks spółek handlowych.

Techwell i Investa należą bezpośrednio do firm zarejestrowanych m.in. w Austrii i Liechtensteinie, a dalej – jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez prawników Ciechu – poprzez sieć powiązań własnościowych m.in. do prawnika Andrzeja Kratiuka oraz Kazimierza Nojszewskiego (prezes Techwella) i Zbigniewa Sobolewskiego (zasiada w radzie nadzorczej PTU).

Waldemar Grzegorczyk, rzecznik prasowy grupy Ciech tłumaczy, że jego firma chce dostosowania statutu PTU do zapisów k.s.h., tak aby każda uchwała WZA nie musiała zapadać przy aprobacie 75 procent głosów. Zapytany, czy akcjonariusze prowadzą rozmowy mające na celu rozwiązanie tej sytuacji, Grzegorczyk odpowiedział, że Ciech nie otrzymał żadnej konstruktywnej propozycji i w tej chwili nie są prowadzone żadne negocjacje.

PTU zajmuje 9 miejsce w gronie największych firm ubezpieczeń majątkowych w Polsce, z 2-procentowym udziałem w tym rynku pod względem przypisu składki. rnrnrn( źródło: „Rzeczpospolita” z 3.08.2007 r. )

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *