„Producenci” assistance pozostają w bezpośrednim kontakcie z klientami swoich kontrahentów. Mechanizm działania wydaję się dość prosty.
„Assistance polega na organizowaniu pomocy przez telefon.” – wyjaśnia Marzena Chacińska, Dyrektor Działu Operacyjnego w Inter Partner Assistance Polska S.A.
– „Oprócz odpowiednich rozwiązań technologicznych i sieci usługodawców liczy się tu również wyjątkowa operatywność i wyszkolenie pracowników.”
Pracownicy centrum operacyjnego assistance przyjmują zgłoszenia, reprezentując klienta, dla którego świadczą usługi i posługując się jego nazwą. Dzwoniący klienci zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że w rzeczywistości kontaktują się z firmą wyspecjalizowaną w niesieniu pomocy, a nie chociażby z samym ubezpieczycielem.
Na specjalistach assistance ciąży wielka odpowiedzialność. W tym zawodzie nie ma mowy o działaniu według otrzymanego skryptu. Liczy się wiedza i umiejętności. Satysfakcja, a czasem nawet zdrowie klientów indywidualnych, zależy od trafności autonomicznych decyzji pracownika centrum operacyjnego, jego operatywności i umiejętności odnalezienia się w niecodziennych okolicznościach.
Liczba możliwych wariantów spraw z jakimi spotyka się firma assistance jest ogromna, nawet w ramach tego samego rodzaju ubezpieczenia.
Zgodnie z opiniami najbardziej doświadczonych specjalistów, nigdy nie ma tu pewności, jak potoczy się dany przypadek. Część z nich trwa wiele tygodni i wymaga współpracy całego zespołu. Pracownicy z dużym stażem przytaczają często niewiarygodne sytuacje, z których musieli znaleźć rozwiązanie mimo barier językowych i szeregu przeciwności losu.
W takiej sytuacji skuteczność jest uzależniona od wykwalifikowanej kadry, która musi być wspierana przez nowoczesne narzędzia teleinformatyczne i sieci usługodawców, typowe dla profesjonalnych firm assistance.
Żródło: Inter Partner Asistance – informacja prasowa dn. 05.11.2009