Były prezes PZU Życie Grzegorz Wieczerzak i dwie inne osoby zostali zatrzymani przez białostockie CBŚ w związku ze sprawą narkotykową. Rzecznik policji Mariusz Sokołowski ujawnił tylko, że b. szefa PZU Życie zatrzymano na Dolnym Śląsku.

Sprawę karną Wieczerzaka za działanie na szkodę PZU Życie stołeczny sąd zwrócił w 2004 r. prokuraturze. Trwa śledztwo, w którym ma on zarzuty. Za działanie na szkodę tej spółki, co miało spowodować w niej wielomilionowe straty, Wieczerzakowi grozi do 10 lat więzienia. Według prokuratury, udzielał on milionowych pożyczek różnym spółkom, nieraz powiązanym z nim samym. Wierzytelności te miały być umarzane lub ich spłata nie była egzekwowana.

Prokuratura badała też sprawę domniemanych tajnych kont byłych szefów PZU Życie i PZU – Wieczerzaka i Władysława Jamrożego, którymi zarządzała w ich imieniu niewielka firma Warren Trustee Group. Były prezes PZU Życie jest też oskarżony o groźby karalne wobec Janusza Lazarowicza, prezesa XIV NFI, od którego miał też żądać przekazania kontroli nad tym NFI oraz miliona dolarów. Grozi mu do 3 lat więzienia. Trwają przeszukania w mieszkaniach zatrzymanego w czwartek b. prezesa PZU Życie Grzegorza Wieczerzaka i dwóch mężczyzn z nim zatrzymanych. Zatrzymanie ma związek ze sprawą podrzucenia narkotyków prezesowi VII NFI – poinformowała policja.

Jak dowiedziała się PAP w białostockiej delegaturze Prokuratury Krajowej ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej, Wieczerzak jest transportowany z Dolnego Śląska, gdzie go zatrzymano, do Białegostoku, gdzie jest prowadzone śledztwo.

W kwietniu 2005 r. media pisały, że Wieczerzak w czasie śledztwa o działanie przez niego na szkodę PZU Życie, werbował w aresztach "żołnierzy" i miał zlecać im m.in. egzekucję długów i dyscyplinowanie swych ludzi, którzy, gdy Wieczerzak był w areszcie, zaczęli działać na własną rękę."Gazeta Wyborcza" pisała, że jej informator wiązał "żołnierzy" Wieczerzaka z prowokacją w 2004 r. podrzucenia półkilogramowej tajemniczej paczki z białym proszkiem Piotrowi Adamczykowi, prezesowi VII NFI. Adamczyk miał znaleźć paczkę w swym aucie.

( źródło: PAP )

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *