Jak pisze „Wall Street Journal Polska” maleją szanse na zmniejszenie podatku Religii. Co więcej, gazeta twierdzi, że bardziej prawdopodobne niż jego obniżenie jest to, iż Ministerstwo Zdrowia w przyszłym roku go podniesie. „WSJ Polska” przypomina, że podatek Religii stanowi przedmiot sporu między zakładami ubezpieczeń a Narodowym Funduszem Zdrowia.

Towarzystwa chcą obniżenia opłaty odprowadzanej co miesiąc do NFZ ze składek OC komunikacyjnego do 5 – 6 proc. z obecnych 12 proc. Jednak Fundusz sprzeciwia się temu. Co gorsza, szacunki dotyczące kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych są diametralnie odmienne. Witold Jaworski, członek zarządu PZU SA, twierdzi, że rzeczywiste koszty leczenia ofiar wypadków to maksymalnie połowa z 12 proc. Podobnie wypowiada się PIU. Andrzej Maciążek, dyrektor Biura Zarządu PIU mówi, że wyliczenia Izby oscylują wokół 320 – 380 mln zł. Gazeta przypomina, że NFZ dostaje rocznie z zakładów ubezpieczeń około 700 mln zł i jeśli wyliczenia branży są bliskie prawdy, podatek Religi powinien zostać zmniejszony o połowę. Tymczasem Fundusz przekazał „WSJ Polska”, że koszty leczenia ofiar wypadków szacował od początku na około 1 mld zł i nic się od tamtej pory nie zmieniło.

Również autorzy podatku Religi nie zgadzają się z wyliczeniami ubezpieczycieli. Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, a obecnie szef sejmowej Komisji Zdrowia twierdzi, że kwota 350 mln zł oznaczałaby, że prawdopodobnie Polska ma najniższe w Europie koszty leczenia ofiar wypadków samochodowych. Tymczasem według Piechy liczba wypadków wskazuje raczej na to, że nasz kraj jest na czele klasyfikacji. Szef sejmowej Komisji Zdrowia mówi, że koszty leczenia ofiar wynoszą od 800 mln zł do 1 mld zł.

Gazeta przypomina, że wartość rynku OC komunikacyjnego może w przyszłym roku sięgnąć 6,8 – 7 mld zł. W takiej sytuacji chcąc uzyskać miliard złotych, o którym wspomina Piecha, ministerstwo zdrowia musiałoby podnieść podatek Religi do około 14 – 15 proc.

O wysokości ryczałtu decyduje co roku minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Komisji Nadzoru Finansowego oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń. „WSJ Polska” pisze, że resort zdrowia ma czas na podjęcie decyzji do 30 listopada, ale wedle informacji gazety żadne decyzje dotyczące przyszłorocznej stawki podatku nie zapadły. rnrnSzansą dla ubezpieczycieli jest uznanie przez Trybunał Konstytucyjny podatku Religi za niezgodny z konstytucją. „WSJ Polska” przypomina, że do TK wpłynęły dwie skargi: pierwszą złożyła PKPP "Lewiatan", a drugą Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Na zniesienie podatku czekają przede wszystkim kierowcy, bo jego likwidacja może oznaczać, że spadną ceny polis OC.

PZU SA deklarowało już, że jeśli ryczałt zniknie, wycofa się z wprowadzonych 1 kwietnia tego roku 10-proc. podwyżek OC.

( źródło: „WSJ Polska” z 21.04.2008 r. )

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *