Szacując podejmowane w ramach ubezpieczeń motoryzacyjnych ryzyko, firmy ubezpieczeniowe stosują szereg zniżek, a także, niestety zwyżek, które mają dopasować cenę oferty do właściwej kategorii klientów.

Najważniejsza z nich to zniżka / zwyżka za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia (w przedziale zazwyczaj od 10 do 50 %). Jeżeli jesteś młodym i raczej świeżo upieczonym posiadaczem auta, to warto zrobić jego współwłaścicielem rodzica (pod warunkiem, oczywiście, że wyrazi na to zgodę a Ty uznasz to za dobry pomysł). Wtedy będziesz miał możliwość ubezpieczenia samochodu dużo taniej, wykorzystując jego ewentualne zniżki.  Podobne rozwiązanie można zastosować pomiędzy małżonkami.

W każdym razie, przestrzegamy Cię przed podawaniem nieprawdziwych informacji na temat swojej „ubezpieczeniowej przeszłości”, gdyż, jeśli sprawa wyjdzie na jaw, otrzymasz odszkodowanie znacznie mniejsze niż oczekiwałeś.

Niestety, niedoświadczonego kierowcę ubezpieczenie auta kosztuje znacznie więcej, ze względu na większe ryzyko wystąpienia szkód. Dlatego kierowcy w młodym wieku muszą się niekiedy również liczyć z tzw. zwyżką  za wiek kierowcy. Z drugiej strony, warto być kierowcą „wiekowym” (oczywiście bez przesady). Niektórzy Ubezpieczyciele nagradzają takich zniżkami.

Jeśli jesteś zameldowany gdzieś poza dużymi aglomeracjami miejskimi, wykorzystaj to, gdyż stawki za ubezpieczenia pojazdów zarejestrowanych na popularnej „prowincji” są znacznie niższe. Jeśli masz możliwość przerejestrowania samochodu gdzieś na wschód Polski lub inne spokojne miejsce, zrób to.

Popularną zniżką, jest zniżka za kontynuację ubezpieczenia u danego Ubezpieczyciela. Nie uzależniaj jednak wyboru oferty tylko od tego rabatu. Wynosi on z reguły ok. 10 % a w rezultacie nie musi przemawiać za wyborem właśnie tej propozycji.

Jeśli nie jeździsz za granicę, zdecyduj się na wariant ochrony w AC tylko na terytorium Polski. Zapłacisz mniej. Z kolei rozszerzenie zakresu ubezpieczenia na kraje b. ZSRR oznacza konieczność dopłaty składki.

Jeśli masz tańszy samochód i akceptujesz niewielkie ryzyko, zostaw udział własny. Zapłacisz składkę o ok. 10 % mniejszą.

Decydując się na opłatę składki w ratach (najczęściej 2 lub 4), zostaniesz obciążony zwyżką (do 10 %).

Dysponując starszym samochodem, musisz liczyć się z dopłatą składki za tzw. wykupienie amortyzacji części zamiennych. Jeśli tego nie uczynisz, przy wypłacie odszkodowania z AC, Ubezpieczyciel pomniejszy je o kwotę odpowiadającą zużyciu części zamiennych, zakwalifikowanych do naprawy.

Mamy nadzieje, że nie ścigasz się swoim autkiem w rajdach, nawet amatorskich. Zwyżka z tego tytułu wynosi średnio 100 % !.

Równie nieopłacalne, z punktu widzenia ubezpieczenia, jest posiadanie samochodów produkcji amerykańskiej lub kanadyjskiej i produkowanych na ten rynek. Wynika to z ceny części zamiennych do takich aut. Zwyżka może sięgać nawet 50 %.

Jeśli często przydarzają Ci się różne przykre wydarzenia na drodze, proponujemy abyś zdecydował się na odstąpienie od zmniejszania sumy ubezpieczenia po szkodzie (koszt takiej opcji to np. 20 % zwyżki).

Przytoczone wyżej przykłady nie wyczerpują obszernego katalogu zniżek i zwyżek, stosowanych z upodobaniem przez firmy ubezpieczeniowe. Podaliśmy jedynie najważniejsze i najczęściej stosowane.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *