Najwcześniej na początku 2008 roku dojdzie Do zmian w zarządach państwowych spółek. Wśród zagrożonych dymisją znalazła się m. in. prezes PZU SA, Agata Rowińska.

Roman Karkosik, znany inwestor giełdowy mówił w wywiadzie dla „Gazety Prawnej”, że każda opcja polityczna zaczyna porządki od wymiany ludzi. Aleksander Grad, kandydat na nowego ministra skarbu zapowiada powrót do wybierania szefów największych spółek poprzez otwarte konkursy.

W rozmowie z Radiem Zet powiedział, że resort pod jego kierownictwem będzie dokonywać kwalifikacji osób do rad nadzorczych w otwartych konkursach i będzie jako zasadę traktować konkursy na prezesów. Dodał, że każda ekipa, która nie dotrzymała słowa i zawłaszczała spółki Skarbu Państwa, politycznie przegrała na tym. Grad twierdzi, że PO z tego wyciągnęła wnioski i na poważnie chce zrealizować cały proces odpolitycznienia tych spółek.

Nowy minister skarbu będzie potrzebował co najmniej miesiąca na ocenę sytuacji w spółkach. Ze względu na to, że sam proces formalny zmiany zarządów zajmie mu kilka tygodni, zdaniem analityków najwcześniej kadry zaczną się systemowo zmieniać na początku roku, w kilku spółkach zapewne nie wcześniej nawet niż w marcu.

„Gazeta Prawna” sporządziła maksymalnie skróconą listę plusów i minusów Agaty Rowińskiej na fotelu prezesa PZU SA:

Plusy

• Rekordowe zyski, w tym roku około 4,5 mld zł

• Silna pozycja na rynku ubezpieczeń na życie i majątkowych

• Kapitał (około 10 mld zł) może być przeznaczony na przejęcia zagraniczne

Minusy

• Konflikt z Eureko sprawił, że brak pełnego zarządu

• Małe inwestycje zagraniczne (tylko Litwa i Ukraina)

• Odpływ kadry powoduje małe tempo zmian

• Szanse na pozostanie 0%

Zdaniem gazety, szef resortu skarbu potrzebował osoby, która pilnowałaby interesów Skarbu w spółce w czasie konfliktu z Eureko. Zdaniem analityków Grupa PZU potrzebuje stabilizacji i wygaszenia konfliktu, żeby wdrożyć strategiczny plan restrukturyzacji spółki. Do zreformowania tak gigantycznej struktury potrzeba doświadczonego menedżera i dobrej kadry.

( źródło: „Gazeta Prawna” z 15.11.2007 r. )

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *