Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, zawody wspinaczkowe, jazda symulatorem w trudnych warunkach, konkursy i zabawy dla najmłodszych – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach kolejnej edycji akcji GOPR pod hasłem „Bądź bezpieczny”, której współorganizatorem już po raz kolejny jest PZU. Imprezy odbędą się w październiku i listopadzie w galeriach handlowych 6 największych polskich miast.

Jesienne zakupy z rodziną w galeriach handlowych to dobra okazja do przypomnienia sobie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku, podróży i codziennych sytuacji. GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) przy współudziale PZU organizują cykl spotkań pod hasłem „Bądź bezpieczny” i zapraszają do centrów handlowych w 6 największych polskich miastach. Akcja ma popularyzować bezpieczne zachowania i zasady udzielania pierwszej pomocy. O tym, jak ważna jest edukacja w tym zakresie, przypominają smutne statystyki GOPR, które w ubiegłym roku przeprowadziło w polskich górach 5288 interwencji, wypraw i akcji ratunkowych. To o 1000 interwencji więcej niż w 2008 r., gdy GOPR było wzywane na ratunek 4129 razy. W 2009 r. aż 37 wypadków było śmiertelnych. Najczęstszą przyczyną nieszczęśliwych zdarzeń jest brawura oraz nieprzestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania na górskich szlakach. Odpowiedzią na ten problem jest m.in. akcja „Bądź bezpieczny”, która ma edukować turystów wybierających się w góry, a także uczyć bezpiecznych zachowań w innych sytuacjach życia codziennego.

Działania zaplanowane w ramach akcji mają zaangażować dzieci i młodzież oraz zwrócić uwagę dorosłych na istotne kwestie związane z bezpieczeństwem. W programie imprez „Bądź bezpieczny” nie zabraknie prezentacji, szkoleń z pierwszej pomocy i spotkań z zawodowymi ratownikami GOPR. Atrakcją będzie możliwość sprawdzenia swoich umiejętności wspinaczkowych – do dyspozycji amatorów tego sportu będzie specjalny balon wspinaczkowy, ustawiany przed galeriami handlowymi. W każdej galerii handlowej warto będzie również odwiedzić stoisko PZU, podzielone na trzy strefy: „Bezpiecznie na drodze z PZU”, „Bezpieczne dzieci z PZU” oraz „Bezpieczny turysta z PZU”. Miłośnicy motoryzacji będą mogli spróbować sił za kierownicą symulatora i jazdy w trudnych warunkach, dzieci – w specjalnych mini klubach – poprzez zabawę i konkursy poznać zasady bezpiecznego zachowania na drodze, a planujący górskie wędrówki – dowiedzieć o należytym do nich przygotowaniu.

Aby z przesłaniem bezpiecznego zachowania trafić do jak największej liczby odbiorców, imprezy promujące będą organizowane przez cały październik i listopad w galeriach handlowych, miejscach odwiedzanych często przez całe rodziny. Cykl spotkań „Bądź bezpieczny” rozpoczyna dwudniowa impreza w Galerii Łódzkiej już 2 października. rnrnPZU i GOPR prowadzą wspólne działania prewencyjne od 2005 roku. Grupa PZU wspiera realizację działań statutowych GOPR, czyli zwiększenie bezpieczeństwa w górach, zapobieganie wypadkom i ochronę środowiska górskiego.

www.gu.com.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *