Dwudziestu dwóch licealistów ze szkół plastycznych z całej Polski bierze udział w warsztatach w ramach V edycji konkursu Artystyczny Indeks Hestii. Już za dwa tygodnie, 2 marca, poznamy zdobywcę indeksu gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Sopockie warsztaty w ramach finału V edycji konkursu „Artystyczny Indeks Hestii” potrwają od 18 lutego do 2 marca. Po ich zakończeniu wyłoniony zostanie finalista, który otrzyma indeks gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Grupę Ergo Hestia.

Dwudziestu dwóch licealistów to zwycięzcy pierwszego etapu konkursu, który odbywał się w pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego. Uczestniczyło w nim 300 uczniów z Białegostoku, Bielska-Białej, Gdyni, Gliwic, Kalisza, Katowic, Kielc, Koszalina, Krakowa, Lublina, Łodzi, Nowego Sącza, Olsztyna, Łomży, Opola, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wrocławia oraz Zielonej Góry. Przedstawili oni ponad 600 prac malarskich i rzeźbiarskich.

Nagrodą dla zwycięzców etapu regionalnego jest wspólny udział w dwutygodniowych warsztatach artystycznych w Sopocie, prowadzonych przez akademickich profesorów malarstwa. Program zajęć – z zakresu rysunku i malarstwa – odpowiada wymogom egzaminacyjnym Akademii.

W pierwszej edycji konkursu w 2004 roku zwyciężyła Dominika Jurczyk z Kielc. Rok później triumfowała Justyna Dziechciarska z Nałęczowa. W 2006 roku wygrał Marcin Różański z Zamościa, a przed rokiem Martyna Wolna z Zabrza.

Co ciekawe, w 2007 roku Dziekan Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku, prof. Teresa Myszkin podjęła decyzję, że wszyscy finaliści ubiegłorocznego konkursu – w przypadku chęci przystąpienia do egzaminu wstępnego na Akademię – będą zwolnieni z jego pierwszej części. Był to pierwszy taki przypadek w czteroletniej historii konkursu.

Inspiracją do organizacji konkursu stał się sukces wcześniejszego przedsięwzięcia Grupy Ergo Hestia – konkursu Artystyczna Podróż Hestii, prowadzonego we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Co roku wybierany jest w nim najzdolniejszy student Akademii, który w nagrodę spędza – jako stypendysta Hestii – miesiąc w Nowym Jorku.

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *