1 września rozpoczyna serię szkolnych wydatków. Wyprawka dla ucznia to około 800 zł. A to dopiero początek kosztów, z którymi trzeba się liczyć, myśląc o dalszej nauce dziecka.

Edukacja będzie drożeć, bo taki jest światowy trend. W większości krajów Unii Europejskiej wysyłając dziecko na studia, należy się liczyć z wydatkiem nawet około kilku tysięcy euro rocznie. Na niektórych rodzimych uczelniach już dogoniliśmy takie finansowe standardy. Dlatego oszczędzanie na studia dzieci najlepiej rozpocząć już od pierwszego dnia szkoły.

– Coraz więcej rodziców decyduje się na programy oszczędnościowe lub inne formy inwestycji, które mają zapewnić dziecku odpowiedni poziom zabezpieczenia finansowego podczas studiów – uważa Mariusz Stoltmann z Ergo Hestia. – Niestety, nie jest to jeszcze normą, chociaż na rynku mamy dużo możliwości, zaczynając od lokat bankowych, przez fundusze inwestycyjne, na programach inwestycyjno rentowych kończąc – dodaje.

Chcąc zapewnić dziecku godziwe studia w przyszłości, musimy uzbierać przez 13 lat (okres edukacji szkolnej do czasu rozpoczęcia studiów) ok. 60 000 zł. Taka bowiem kwota pozwoli bez obaw sfinansować studia nie tylko na polskich uczelniach, ale również wielu zagranicznych. Co to dla nas oznacza? Aby sfinansować studia dziecka w przyszłości, już teraz, od pierwszej klasy szkoły podstawowej musimy odkładać na ten cel ok. 200 zł miesięcznie.

W programie inwestycyjnym Advanta, proponowanym przez Ergo Hestia, odkładając 200 zł miesięcznie przez 13 lat można zgromadzić ponad 57 tys. zł. Ciekawą opcją tego programu jest to, że rodzice mogą wykupić dziecku gwarantowane świadczenie na 5-letni okres studiów, które pozwoli na sfinansowanie czesnego w wysokości 12 000 zł rocznie lub – w zależności od preferencji – 1 000 zł miesięcznie przez pięć lat.rnInformacje dodatkowe:

Jaś Hestyjny idzie do pierwszej klasy. Jego rodzice postanowili odkładać na przyszłe studia Jasia 200 zł miesięcznie przez okres 13 lat . Na co może liczyć Jaś w momencie rozpoczęcia studiów? Na pierwszym roku gwarantowana wypłata miesięczna będzie wynosić 987 zł i przez następne lata będzie rosnąć. W połowie studiów będzie to 1 042 zł. Najwyższe świadczenie zostanie wypłacone na piątym roku. Będzie to 1 100 zł miesięcznie.

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *