Wypadki i awarie z udziałem ciężarówek powodują zwykle wielokrotnie większe utrudnienia w ruchu niż zdarzenia z udziałem aut osobowych. Usuwanie szkód na miejscu jest również znacznie poważniejszym wyzwaniem.

– Assistance komunikacyjne dla ciężarówek jest młodym sektorem usług w Polsce. Dopiero od około dwóch lat firmy zajmujące się transportem drogowym mogą korzystać ze świadczeń zwiększających ich mobilność w przypadku nagłych awarii albo innych zdarzeń drogowych. – przypomina Michał Krzyżanowski, ekspert Inter Partner Assistance.

– Truck assistance to specyficzna gałąź usług pomocowych, w której często wykorzystywany jest wyspecjalizowany sprzęt, oraz szerokie kompetencje techniczne i logistyczne. Potrzeby wykorzystania właśnie tych skomplikowanych narzędzi spowodowały, że w Polsce dopiero od niedawna istnieje sieć usługodawców potrafiących sprostać tak poważnym wyzwaniom. – mówi Krzyżanowski – Po wypadkach z udziałem tirów utrudnienia w ruchu, skala zniszczeń i problemów technicznych, sprawiają, że usuwanie powstałych szkód wymaga często wielogodzinnych działań, dobrze skoordynowanych ze służbami ratowniczymi. Wyciągnięcie ciężarówki na drogę z rowu, lasu czy łąki, często o grząskim i podmokłym gruncie, może wiązać się z koniecznością jednoczesnego użycia dźwigu i aż dwóch ciągników o dużej mocy, a czasem nawet z wybudowaniem kawałka prowizorycznej drogi. Naprawa, wyciąganie i transport uszkodzonych pojazdów i przyczep wymaga użycia drogich specjalistycznych pojazdów i narzędzi oraz fachowej wiedzy.

Dodatkowym utrudnieniem w przypadku pomocy organizacji truck assistance jest fakt, że znaczny odsetek tirów wykorzystywany jest do transportu ładunków niebezpiecznych, które wymuszają po kolizji wdrożenie specjalnych procedur. – Pomoc assistance organizowana jest dopiero po zakończeniu działań specjalistycznych służb ratownictwa np. chemicznego, straży pożarnej i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uszkodzonego pojazdu oraz ładunku. – podkreśla ekspert.

Zanim pojawili się profesjonalni usługodawcy oferujący assistance dla ciężarówek, usługi związane z likwidacją szkód na miejscu zdarzenia należały wyłącznie do obowiązków służb takich jak straż pożarna. Od kiedy na rynku pojawili się asystorzy, zakres świadczeń uległ poszerzeniu. – Firmy transportowe mogą zapewnić sobie teraz wiele usług, które umożliwią im terminowość zleceń. Pomoc w ramach truck assistance może obejmować, oprócz świadczenia takich usług jak użycie dźwigu przy wyciąganiu pojazdu na drogę i holowanie, również naprawę na drodze wraz z dowozem części zamiennych. – mówi Michał Krzyżanowski – Szybkie usunięcie awarii na miejscu jest wyjątkowo ważne właśnie w przypadku assistance dla ciężarówek, gdzie kluczową kwestią jest terminowe dostarczenie ładunku.

Prawdopodobieństwo dostawy bez opóźnień, nawet w przypadku nieoczekiwanych utrudnień, zwiększają także pakiety usług z zakresu pomocy dla załóg ciężarówek w razie ich choroby lub obrażeń ciała. W szczególności dotyczy to zapewnienia zastępczego kierowcy, który może w terminie dostarczyć nieuszkodzony ładunek. Pomoc medyczna, transport sanitarny i hospitalizacja za granicą lub repatriacja dla załogi a w razie wypadku/awarii hotel, transport załogi i opieki prawna dla kierowców dodatkowo poprawiają bezpieczeństwo podróży. – zaznacza

Zdaniem Krzyżanowskiego, zakres usług assistance dla firm transportowych będzie się stale rozwijał. Specjalista wskazuje zapewnienie auta zastępczego jako świadczenie które powinno się pojawić w następnej kolejności. – Usługa ta jest coraz popularniejsza w assistance dla flot samochodów osobowych, gdyż zapewnia stałą mobilność i płynność funkcjonowania firmy. Wartości te są równie istotne w przypadku ciężarówek stąd wprowadzenie tego świadczenia wydaje się być naturalnym kierunkiem rozwoju tego sektora. – mówi ekspert z Inter Partner Assistance

(za: Michał Krzyżanowski, Inter Partner Assistance)

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *