Z roku na rok spada liczba skradzionych w naszym kraju samochodów. Jeszcze w 2000 roku w całym kraju skradziono ponad 70 tysięcy aut. Z roku na rok ta liczba była coraz niższa i w 2009 wynosiła 16 915 skradzionych pojazdów (spadek o 76 proc.). – podała Komenda Główna Policji.

Z policyjnych statystyk wynika, że rok 2010 jest pod tym względem jeszcze lepszy. W ciągu pierwszych 7 miesięcy tego roku policja odnotowała 8898 kradzieży, czyli o 715 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (spadek o 7,4%). O wiele lepiej wygląda także skuteczność policji w ściganiu złodziei samochodowych, która to obecnie kształtuje się na poziomie ponad 27%. Dla porównania w 2000 roku było to zaledwie 8,9%.

Zjawisko to można zobrazować w inny sposób. Jeszcze w 1999 roku każdego dnia w Polsce ginęło średnio blisko 200 pojazdów, 10 lat później – już tylko nieco ponad 40. KGP zauważa, że biorąc pod uwagę wszystkie kategorie przestępstw, które popełniono w naszym kraju jest to największy spadek.

W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej zagrożenie kradzieżami pojazdów w Polsce należy do najmniejszych w Europie.

W ocenie KGP dziś problem kradzieży samochodów jest już marginalny.

www.gu.com.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *