Towarzystwa ubezpieczeniowe zmieniają politykę dotyczącą zniżek z tytułu bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia. W Compensie np. trwa obecnie promocja, która pozwala na utrzymanie wszystkich zniżek na polisę komunikacyjną, mimo wypadku. W Link4 za taką gwarancję trzeba dodatkowo zapłacić.

Według danych firmy Ergo Hestia, około 70 proc. kierowców przez ponad osiem lat jeździ bez żadnej szkody i ma dzięki temu maksymalne zniżki na polisy komunikacyjne. To spora grupa i najbardziej atrakcyjna dla towarzystw grupa, o utrzymanie i zdobycie której towarzystwa coraz bardziej rywalizują.

Z kolei w PTU można wykupić w polisie AC opcję tzw. szkody drobnej. Jeśli koszty naprawy nie przekroczą 1,5 tys. zł, nie stracimy zniżek.rnInne towarzystwa idą w podobnym kierunku, bo też chcą zachęcić klientów powodujących mało szkód do pozostania w towarzystwie.

W innych towarzystwach trzeba jeździć bez szkód przynajmniej dziesięć lat, żeby móc spokojnie zgłaszać szkody bez obaw o utratę zniżek. Taki sstem działa m.in. w Ergo Hestii, Filarze i TU Uniqa.

Niestety, na razie takie podejście nie jest standardem na naszym rynku, bo większość towarzystw karze klientów po każdej szkodzie spadkiem w tzw. systemie bonus-malus. Na szczęście nie jest tak, że mając np. 60 proc. zniżek, po szkodzie od razu tracimy wszystkie i w kolejnym roku płacimy stawkę podstawową.

za: Gazeta Prawna Nr 164 z dnia 24.08.2007

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *