Ceny polis OC komunikacyjnego wzrosną po wprowadzeniu tzw. podatku Religi – ostrzegają ubezpieczyciele. Towarzystwa ubezpieczeniowe radzą, że jeśli klienci chcą zapłacić mniej, powinni kupić polisę już teraz. Ubezpieczyciele szacują, że kiedy wejdzie w życie ustawa wprowadzająca tzw. podatek Religi, czyli 12- -proc. opłatę od każdej polisy OC ( od 1 lipca br. ) wzrost cen składek wyniesie około 15 proc. Postanowili zatem pomóc klientom.

Sprzedająca polisy przez telefon AXA od trzech dni zachęca, żeby kupić polisę już teraz, nawet jeśli dotychczasowa wygasa maksymalnie za pół roku. Jak mówi Agnieszka Dąbrowska, dyrektor departamentu marketingu i sprzedaży w AXA, jej firma odnotowała 50 proc. wzrost zainteresowania swoją ofertą. Aby zachować gwarancję dotychczasowych składek w tym towarzystwie należy wykupić ubezpieczenie i opłacić pierwszą ratę składki do końca czerwca. Kolejna będzie wymagana dopiero w następnym miesiącu po rozpoczęciu okresu ubezpieczenia. Podobne rozwiązanie przyjął również Link4.

Taka możliwość powinna istnieć również w innych towarzystwach. Jak przypomina Marek Baran, rzecznik Allianz Polska, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych zakład ubezpieczeń nie może odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Oznacza to, że teoretycznie już dziś iść można do dowolnego towarzystwa, które sprzedaje takie polisy, i zawrzeć umowę (np. bez ograniczenia do pół roku wprowadzonego przez AXA).

W praktyce wygląda to inaczej. Jak mówi Paweł Wróbel, rzecznik Generali jego firma zapewnia możliwość wcześniejszego wykupienia polisy ubezpieczenia OC komunikacyjnego w terminie nie dłuższym niż 30 dni przed wygaśnięciem poprzedniego okresu ubezpieczeniowego. Podobna sytuacja występuje w innych towarzystwach. Agenci mogą wystawiać polisy wcześniej, tylko po akceptacji centrali lub oddziału w wyjątkowych przypadkach np. wyjazdu za granicę.

Jeżeli chce się skorzystać z takiej możliwości trzeba jednak opłacić składkę niemal od razu. Większość towarzystw, rozkłada składkę za OC na dwie, maksymalnie cztery raty. Tylko AXA, BRE Ubezpieczenia i Link4, pozwalają na rozłożenie składki za samo OC na 12 rat. Oznacza to, że przy składce np. 600 zł, w tych towarzystwach już teraz będzie trzeba zapłacić 50 zł. W innych trzeba się będzie to wydatek około 150-300 zł. Dodatkowo, jeśli ktoś płaci zwykle składkę jednorazowo, musi mieć świadomość, że rozkładając ją na raty, płaci 10-15 proc. więcej, czyli tyle, ile wynosi właśnie potencjalna możliwa podwyżka.

Nie jest pewne, czy w praktyce będziemy płacić więcej za polisy, a jeśli tak, to czy wszyscy zapłacą np. o 15 proc. więcej. Wszystko jest uzależnione od decyzji PZU. Jedynie w sytuacji, gdy potentat podniesie składki, podobnie zrobi też konkurencja.rnrnrn( źródło: „Gazeta Prawna” z 29.05.2007 r. )

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *