Od czerwca ubezpieczyciele namawiali do wcześniejszego zakupu polis OC komunikacyjnego, dzięki czemu klienci mieli uniknąć ewentualnej podwyżki stawek z powodu wejścia w życie podatku Religi. Ostatecznie ( przynajmniej na razie ) część towarzystw nie podwyższyła składek. Jednak kupując nową polisę nie należy zapominać o wypowiedzeniu starej, gdyż w innym przypadku przez rok będzie trzeba płacić za dwa ubezpieczenia.

Jednakże rzecznik ubezpieczonych spodziewa się, że niektórzy mogą wpaść w pułapkę podwójnego ubezpieczenia OC. Dwie polisy możemy mieć m.in. wtedy, gdy zmieniamy ubezpieczyciela, opłaciliśmy wszystkie składki, a nie wypowiadamy umowy z dotychczasowym. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych stanowi bowiem, że musimy to zrobić nie później niż dzień przed terminem, na jaki umowa została zawarta. Jeśli tego nie zrobimy, automatycznie zostanie zawiązana nowa umowa na kolejne 12 miesięcy i nie będzie można jej wypowiedzieć. Ubezpieczyciel będzie miał pełne prawo domagać się składki i często to robi, nawet przy pomocy windykatorów.

Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Ubezpieczonych mówi, że część klientów może po prostu zapomnieć o wypowiedzeniu. Daszewski dodaje, że pracownicy biura doradzali, żeby w momencie zakupu nowej polisy wysyłać lub zanieść wypowiedzenie do obecnego ubezpieczyciela, bo potem łatwo o tym zapomnieć.

Damian Ziąber, rzecznik Link4, firmy, która namawiała do wcześniejszego zawierania umów mówi, że jego firma standardowo przypomina o tym obowiązku przychodzącym do niej klientom.

Jeżeli klient wpadnie w taką pułapkę, to nie ma wyjścia – przez rok musi płacić za dwa ubezpieczenia. Jest jednak szansa na zmianę obowiązującej sytuacji.

Aleksander Daszewski mówi, że urząd RU wystąpił już do Ministerstwa Finansów z propozycją nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, żeby dać klientom prawo do wypowiedzenia umowy.

( źródło: „Gazeta Prawna” z 12.10.2007 r. )

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *