Platforma Obywatelska zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą obowiązek współfinansowania kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych przez firmy ubezpieczeniowe, czyli tzw. podatek Religi. – Podatek Religi to nic innego jak podatek, który zapłacą wszyscy właściciele aut- podkreślił wiceszef klubu PO Zbigniew Chlebowski na czwartkowej konferencji prasowej.

Platforma – mówił – twierdzi, że ustawa jest niezgodna z konstytucją, bo łamie konstytucyjną zasadę wolności działalności gospodarczej; łamie także zasadę równości wobec prawa. – To jest podwójne świadczenia; wszyscy już płacimy składkę zdrowotną – podkreślił Chlebowski.

Według PO, "konstytucja wyraźnie mówi, że kwestie dotyczące danin publicznych powinny być zapisywane w odrębnych ustawach". – Tutaj mamy parapodatek zapisany w ustawie o świadczeniu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych – mówił Chlebowski Zdaniem PO, niezgodne z konstytucją jest także to, że zmiany w podatkach wprowadzane są w życie w ciągu roku podatkowego.rnrnKwestionowana przez Platformę ustawa ma wejść w życie 1 października 2007 r. Stanowi, że koszty leczenia ofiar pokrywaliby ubezpieczyciele ze składek obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców, odprowadzając od pobranej składki ryczałt na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Początkowo ryczałt miałby wynieść 12 proc. W następnych latach wysokość ryczałtu mogłaby się zmienić.

(PAP)

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *