Senat przyjął tzw. podatek Religi, czyli nowelizację ustawy wprowadzającą finansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych z ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Ustawa wejdzie jednak w życie 1 października 2007 r., a nie 1 lipca, jak proponował Sejm. Ustawę poparło 54 senatorów, 30 było przeciw, wstrzymało się 8 osób.

Nowelizacja ustawy ma zobowiązać sprawców wypadków drogowych do finansowania leczenia ofiar. Koszty pokrywaliby ubezpieczyciele ze składek obowiązkowego ubezpieczenia OC kierowców, odprowadzając od pobranej składki ryczałt na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia. Początkowo ryczałt miałby wynieść 12 proc., w następnych latach jego wysokość mogłaby się zmienić.

Ubezpieczyciele podczas prac nad ustawą przestrzegali przed ryzykiem podwyższenia składek OC, wskazując na rozwiązania stosowane w innych krajach, w których opłaty na leczenie ofiar wypadków są podatkiem, łatwiejszym i precyzyjniejszym do stosowania. rnrnStanowisko Polskiej Izby Ubezpieczeń, organizacji samorządowej skupiającej zakłady ubezpieczeń, jest jednoznaczne — konieczność odprowadzania 12 proc. ryczałtu może skutkować podniesieniem składki OC nawet o 18 procent.

Poprawkami Senatu zajmie się ponownie Sejm, ale szans na odrzucenie podatku Religi praktycznie nie ma. Zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego zapowiedziało jednak PO.

źródło: Gazeta Podatnika

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *