PZU został mecenasem Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Program o nazwie „uwaga na kulturę!”, realizowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny obejmie ponad 1000 projektów artystycznych i 60 wydarzeń cyklicznych w 9 polskich miastach.

Inauguracja Prezydencji i związanego z nią Programu rozpocznie się 1 lipca br. w Warszawie całodniowym, otwartym widowiskiem muzycznym na czterech scenach, a także premierą opery Karola Szymanowskiego Król Roger w reż. Davida Pountney’a w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

– PZU od wielu lat wspiera działania na rzecz promocji polskiej kultury i ochrony dziedzictwa narodowego dlatego decyzja o zaangażowaniu w Projekt Krajowego Programu Kulturalnego była dla nas naturalna. Polska Prezydencja to okazja, aby w nowoczesny i oryginalny sposób zaprezentować i wypromować polską kulturę na arenie międzynarodowej. Jestem pewien, ze dzięki Programowi Kulturalnemu Polska Prezydencja w Unii Europejskiej będzie zapamiętana także w wymiarze wielu inspirujących i ważnych wydarzeń kulturalnych, które będą wzorem do naśladowania dla gospodarzy kolejnych prezydencji w UE – powiedział Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA.

Na Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 składają się projekty kulturalne realizowane w Sopocie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Warszawie Lublinie, Białymstoku, Katowicach i Krasnogrudzie we współpracy z organizacjami lokalnymi, pozarządowymi oraz licznymi partnerami europejskimi. Poza projektami specjalnymi, w skład Programu wchodzą także projekty organizowane przez narodowe instytucje kultury oraz wybrane instytucje współprowadzone (muzea, teatry, opery), jak również najważniejsze wydarzenia cykliczne i festiwale odbywające się m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Trójmieście. Ważnym wydarzeniem Programu Kulturalnego będzie także Europejski Kongres Kultury, który odbędzie się w dniach 8-11 września br. we Wrocławiu. Główne przesłanie programu, to: Art for Social Change – kultura jako narzędzie zmiany społecznej. Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 potrwa do końca grudnia 2011 r.

www.gu.com.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *