Przez Polskę przeszła druga fala powodziowa. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że do 11 czerwca 2010 r. do ubezpieczycieli zgłoszono już 135,5 tys. szkód w związku z powodzią. Wypłacono do tej pory 55,7 mln zł odszkodowań brutto. Średnia wartość szkody brutto wyniosła 4,18 tys. zł, a na udziale własnym 2,58 tys. zł.

Ubezpieczyciele szacują łączną zawartość zobowiązań z tytułu zawartych umów ubezpieczenia na 566,2 mln zł. Po raz kolejny nadzór podkreśla, że sektor ubezpieczeniowy jest finansowo przygotowany na realizację ryzyk wynikających z obecnej powodzi.

Jak podaje Ergo Hestia, najczęstszymi rodzajami szkód zgłaszanych w trakcie obu fal powodziowych są zalania piwnic, mieszkań, parterów domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych i garaży. Pojawiają się także liczne zgłoszenia dotyczące zalanych ruchomości: mebli, sprzętu AGD, RTV, odzieży, książek itp. Do likwidatorów docierają także informacje o szkodach związanych z wybiciem kanalizacji, pęknięciami budynków spowodowanymi osiadaniem oraz osuwaniem się ziemi.

Według danych Ergo Hestii, w pierwszej fali powodziowej najwięcej szkód zgłoszonych zostało z woj. małopolskiego, śląskiego, a także z dolnośląskiego. Ucierpiały także woj. mazowieckie, pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. Druga fala powodziowa najbardziej dotknęła województwa małopolskie, opolskie i podkarpackie.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *