Potwierdziły się przypuszczenia „Gazety Ubezpieczeniowej” z porannego artykułu „PZU: co dalej ze spółką i Netzelem?”. Przed chwilą TVP 3 podała, że Minister Skarbu Państwa odwołał Jaromira Netzela z funkcji prezesa zarządu PZU SA.rnrnJaromir Netzel został zatrzymany wczoraj przez ABW w związku z przeciekiem o akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa. Wraz z nim zatrzymany został były szef MSWiA Janusz Kaczmarek i były Komendant Główny Policji Konrad Kornatowski. ABW poszukuje też właściciela Prokomu Ryszarda Krauze.

Rzecznik PZU SA Tomasz Brzeziński powiedział dziś PAP, że odwołanie Jaromira Netzela nie będzie miało wpływu na bieżącą działalność spółki, a w ciągu kilku dni powinni zostać powołani nowi członkowie zarządu.

Zapytany czy odwołanie prezesa będzie miało wpływ na działanie spółki, rzecznik powiedział: – Nie będzie miało, dlatego że minister skarbu zadeklarował, iż w najbliższym czasie uzupełni wakaty w zarządzie PZU i jak sądzę, zrobi to niezwłocznie, w ciągu najbliższych kilku dni. Brzeziński dodał: – Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, powinno być co najmniej dwóch członków zarządu, bądź członek zarządu i prokurent. PZU nie ma prokurenta, więc niezbędny jest drugi członek zarządu. Rzecznik wyjaśnił, że obecnie dyrektorzy biur mają pełnomocnictwa, które wystarczą do bieżącego funkcjonowania spółki.

W komunikacie PZU poinformowało też, że po południu w piątek centralę PZU SA odwiedzili minister skarbu Wojciech Jasiński i wiceminister Paweł Szałamacha. Spotkali się z Beatą Kozłowską- Chyła, członkiem zarządu PZU SA, z którą omówili bieżącą sytuację w firmie.

Jak powiedział dziś PAP prezes Eureko Polska, mniejszościowego udziałowca PZU, Michał Nastula, odwołanie prezesa w niczym nie zagraża bieżącej działalności spółki, nie przeszkadza w wystawianiu polis i wypłacaniu odszkodowań. Niemniej, skład zarządu powinien być uzupełniony w trybie pilnym, a zarząd powinien liczyć minimalnie trzy osoby, co wynika ze statutu PZU. Dodał, że nie spodziewa się, iż MSP skonsultuje z Eureko kandydatów na nowego prezesa, bo dotychczas tego nie robiło.

Jaromir Netzel jest adwokatem, absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1993 roku prowadził indywidualną kancelarię adwokacką w Gdyni. W latach 1997 – 2001 pracował w PKO BP, w tym m. in. na stanowisku doradcy i dyrektora zarządzającego Pionem Rynków. Od 2005 roku jest przedstawicielem Skarbu Państwa w Radzie Nadzorczej PPPiH Dalmor z siedzibą w Gdyni. Funkcję prezesa zarządu ZU SA pełnił od 8 czerwca 2006 roku, kiedy to na stanowisku szefa narodowego ubezpieczyciela zastąpił Cezarego Stypułkowskiego.

Jest żonaty, ma jedną córkę. Interesuje się historią okresu międzywojennego, polityką i sportem.

www.gu.com.pl

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *