wtorek, 22 maj 2007

17 maja br. w Muzeum Narodowym w Warszawie została otwarta wystawa prac Alfonsa Muchy – jednego z najwybitniejszych twórców secesji, symbolu tego nurtu i współtwórcy stylu Art Nouveau. Ekspozycję ze zbiorów The Mucha Foundation i The Mucha Trust będzie można oglądać do 29 lipca br. Sponsorem wystawy jest PZU SA.

Wystawa to pierwsza tak obszerna i zróżnicowana prezentacja dzieł czeskiego artysty w Polsce. Alfons Mucha jest powszechnie znany głównie dzięki swojej twórczości o charakterze dekoracyjnym i użytkowym. Zwiedzający Muzeum Narodowym będą mogli przekonać się o wszechstronności artysty jakim był Mucha. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: obrazy olejne, dzieła sztuki zdobniczej (np. biżuteria) wykonane według jego projektów, a także plakaty, pastele, rysunki, prace graficzne i fotografie. Razem to blisko 190 dzieł z kolekcji rodziny artysty.

Wystawa w Warszawie jest elementem trasy zorganizowanej w krajach Europy Północnej. Wcześniej gościła już w Finlandii, Danii, Belgii, Szwecji i Norwegii, a z Warszawy pojedzie na Łotwę i do Estonii.rnrn- Możliwość objęcia mecenatem wystawy Alfonsa Muchy to dla PZU SA szczególne wyróżnienie.

Po raz pierwszy w Polsce będzie można podziwiać tak bogatą i różnorodną kolekcję dzieł tego wybitego artysty. Poza działaniami prewencyjnymi w zakresie ochrony bezcennych dzieł polskiej kultury i sztuki, PZU SA angażuje się w sponsoring wystaw takich jak ta, które ze względu na swoją niepowtarzalność przybliżają Polakom dorobek artystyczny naszych sąsiadów. – powiedział Michał Witkowski, rzecznik prasowy Grupy PZU.

The Mucha Foundation to fundacja gromadząca prace artysty, została powołana przez jego spadkobierców w 1992 roku. Działa w imieniu The Mucha Trust, który jest właścicielem kolekcji rodziny Muchy, największego i najpełniejszego zbioru dzieł Alfonsa Muchy na świecie. Z inicjatywy Fundacji w 1998 roku w Pradze powstało Muzeum Muchy.

Grupa PZU jest wieloletnim mecenasem kultury. Oprócz działalności prewencyjnej w tym zakresie, wspiera także organizację najważniejszych wydarzeń artystycznych na terenie całego kraju. W 2006 r. roku PZU SA otrzymał przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaszczytny tytuł „Mecenasa Kultury” za unikatowy w skali kraju program ochrony zabytkowych drewnianych kościołów.

www.gu.com.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *