W minionym tygodniu branża asekuracyjna miała poznać odpowiedź na dwa pytania: jakie stanowisko zajmie Sąd Najwyższy w sprawie wniosku Rzecznika Ubezpieczonych dotyczącego części oryginalnych, oraz jak prezentowały się osiągnięcia finansowe towarzystw w I kwartale 2012 r.

Sądowe zaskoczenie

Przed kilkoma miesiącami Rzecznik Ubezpieczonych zwrócił się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o rozstrzygnięcie w sprawie ustalania wysokości odszkodowania z OC komunikacyjnego w oparciu o ceny części oryginalnych. W ubiegłym tygodniu SN miał wydać wyrok w tej sprawie. Tymczasem Sąd odmówił podjęcia uchwały. Przyczyny takiej decyzji nie są znane. Zdaniem wnioskodawcy, zaskakujące rozstrzygnięcie SN może być efektem tego, iż sędziowie uznali, że odpowiedź na pytanie o części oryginalne została zawarta w kwietniowym werdykcie dotyczącym amortyzacji części.

Udany kwartał i kolejne zapowiedzi podwyżek

Innym istotnym wydarzeniem ostatnich dni (zapowiadanym przez „Gazetę Ubezpieczeniową”), była publikacja raportu Komisji Nadzoru Finansowego, poświęconego rezultatom finansowym polskich ubezpieczycieli w pierwszym kwartale tego roku. Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, okres styczeń-marzec 2012 r. był udany dla działających w naszym kraju towarzystw. W obu sektorach wzrosły: przypis składki, zyski i rentowność techniczna, zaś łączna kwota odszkodowań i świadczeń wypłaconych brutto uplasowała się na niemal niezmienionym poziomie. Największą niespodzianką był natomiast dodatni wynik techniczny w OC pojazdów. Osiągnięcie to branża zawdzięczała oczywiście podniesieniu stawek – szczególnie w segmencie korporacyjnym. Przedstawiciele zakładów pospieszyli natychmiast z oświadczeniem, że należy spodziewać się kolejnych podwyżek. Na pocieszenie dodali jednak, że w perspektywie kilku lat ceny we wspomnianej gałęzi produktów powinny się ustabilizować.

Ubezpieczyciele chcą zmian w ubezpieczeniach upraw

Notowana drugi rok z rzędu wysoka szkodowość w segmencie obowiązkowych ubezpieczeń upraw mocno zirytowała towarzystwa oferujące tego typu polisy. Do PZU SA, który jako pierwszy zasygnalizował potrzebę zmian w dotychczasowym modelu funkcjonowania umów rolnych, dołączyła Concordia. Wielkopolska firma uznała, że łączna kwota odszkodowań wypłaconych z ubezpieczeń upraw w I kw. 2012 r. stawia pod znakiem zapytania sensowność jej uczestnictwa w oferowaniu wspomnianych produktów.

www.gu.com.pl

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *